Jeżeli potrzebujesz informacji na temat zdrowego odchudzania i najlepszej dla ciebie diety, najlepiej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dietetykiem. Ważne także, by znać swoją „idealną” wagę i liczbę kalorii, które musisz zjeść, aby schudnąć i utrzymać idealną wagę. Gdy szukasz programu odchudzającego, dobrze jest poszukać takiego, który zaspokoi twoje potrzeby i zapewni ci długofalowy sukces bez negatywnego wpływu na zdrowie i metabolizm. Szukaj programów, które koncentrują się na stałej utracie wagi - około 1-2 kilogramów tygodniowo.
Wybierając dietę, zadaj sobie następujące pytania:
- Czy jest bezpieczna, czy skonsultowałem ją z lekarzem/dietetykiem/fizjologiem?
- Jak ograniczone są możliwości wyboru jedzenia?
- Kto ustala cel odchudzania: ty lub ktoś inny?
- Jaki dieta powoduje skutki uboczne? Jakie są te problemy?
- Czy istnieje program, który pomaga utrzymać wagę po schudnięciu?
- Jaki jest koszt planu odżywiania, w tym wszelkich wymaganych produktów?
Różnorodność jest kluczem
Tak jak samochód potrzebuje odpowiedniej benzyny, aby mógł działać, tak ciało potrzebuje zdrowej diety, aby prawidłowo się rozwijać. Oznacza to właściwą równowagę białka, węglowodanów i tłuszczu – a także wielu innych składników odżywczych. Kiedy wybierasz się na modną dietę i wykluczasz niezbędne składniki odżywcze, narażasz się na problemy zdrowotne.
Oto kilka prostych sztuczek, aby zmniejszyć ilość kalorii:
- Podawaj posiłki na talerzach sałatkowych zamiast dużych talerzach obiadowych.
- Poproś o posiłek dla dzieci lub mały rozmiar w restauracji typu fast food. Nigdy nie wybieraj porcji o dużych rozmiarach.
- Jedz różnorodne potrawy. Upewnij się, że Twoja dieta zawiera chude białko; złożone węglowodany, takie jak produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa; oraz „dobre” tłuszcze, takie jak tłuszcze omega-3 z ryb i tłuszcze jednonienasycone z awokado, orzechów i oliwek lub oliwy z oliwek. Kiedy wybierasz się na modną dietę i wykluczasz niezbędne składniki odżywcze, narażasz się na zachorowanie. Za mało składników odżywczych nie może powodować natychmiastowego problemu. Ale jeśli brakuje go przez długi czas, możesz mieć problemy zdrowotne
- Powiedz „nie” złym tłuszczom. Zminimalizuj ilość tłuszczów nasyconych ze źródeł zwierzęcych i wyeliminuj tłuszcze trans ze smażonych potraw, przekąsek i produktów typu fast food.
- Jedz mnóstwo owoców i warzyw. Ile zależy od wieku, płci i poziomu aktywności. Dobrym punktem odniesienia dla dorosłych są 2 do 3 szklanek warzyw i 1,5 do 2 porcji owoców dziennie.
- Ćwicz co najmniej 150 minut w tygodniu. Można to podzielić na mniejsze bloki czasu. Na przykład możesz wykonać energiczny spacer przez 10 minut trzy razy dziennie przez 5 dni, aby osiągnąć 150 minut.
- Posprzątaj kuchnię! Wyrzuć wysokokaloryczne, wysokotłuszczowe, słodkie produkty spożywcze – frytki, ciastka, krakersy, lody, batony i tym podobne. Następnie napełnij lodówkę i szafki chudym białkiem, owocami, warzywami, pełnymi ziarnami, roślinami strączkowymi, orzechami, nasionami, dobrymi tłuszczami oraz beztłuszczowymi lub niskotłuszczowymi produktami mlecznymi.
- Jedz mniejsze posiłki częściej. Cel od pięciu do sześciu mini-posiłków dziennie. Rozmieszczaj posiłki co 3 do 4 godzin.
- Unikaj „pustych kalorii”. Nie kupuj napojów gazowanych i napojów owocowych zawierających cukier.
Jeśli jesteś gotowy, aby rozpocząć program odchudzania, poproś swojego lekarza, aby pomógł ci ustalić plan odchudzania i skierować do innych specjalistów, którzy mogą udzielić ci wskazówek i pomóc w osiągnięciu twoich celów. Na przykład dietetyk może pomóc ci w planie żywieniowym, a fizjoterapeuta lub trener w treningu.