Cellulit, potocznie nazywany pomarańczową skórką, to jedna z najczęściej występujących lipodystrofii. Pojawienie się cellulitu ma związek m.in. z zaburzeniami mikrokrążenia oraz funkcjonowaniem układu hormonalnego. Ponad 85% kobiet powyżej 20. roku życia zmaga się z cellulitem tłuszczowym lub cellulitem wodnym. Ten defekt kosmetyczny bardzo rzadko występuje u mężczyzn, co ma związek m.in. z różnicami dotyczącymi budowy tzw. zrazików tłuszczowych.
Co to jest cellulit?
Cellulit jest jednym z rodzajów lipodystrofii. Powstaje na skutek zaburzeń związanych z rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej oraz innych zmian w obrębie tkanki podskórnej. Potoczna nazwa cellulitu ma związek z wyglądem skóry, który przypomina skórkę pomarańczy. Cellulit sprawia, że widoczne są liczne nierówności oraz zagłębienia na skórze m.in. ud i pośladków. Jest on powszechnie występującym problemem kosmetycznym, który dotyczy przede wszystkim kobiet. Zmiany te są sporadycznie obserwowane u mężczyzn, co ma związek m.in. z odmienną strukturą tkanek.
Przyczyny powstawania cellulitu
Przyczyny cellulitu możemy podzielić na kilka grup. Pierwszą z nich stanowią czynniki genetyczne, które odgrywają ogromną rolę w powstawaniu tego defektu kosmetycznego. Do innych czynników wewnętrznych, na które nie mamy większego wpływu, zaliczamy m.in. budowę oraz rozkład tkanki tłuszczowej, rasę (cellulit częściej występuje u kobiet rasy białej), gospodarkę hormonalną oraz zaburzenia i skłonności do występowania zaburzeń mikrokrążenia o podłożu genetycznym. Na rozwój cellulitu mają także wpływ nasz tryb życia, dieta oraz stan fizjologiczny.
Najczęstszą przyczyną powstawania cellulitu są zmiany hormonalne obserwowane w okresie dojrzewania, ciąży oraz menopauzy. Sprzyjają one zarówno występowaniu zaburzeń mikrokrążenia, jak i zatrzymywaniu wody w organizmie, co także ma duży wpływ na wygląd i kondycję skóry. Cellulit nie ma większego związku z masą ciała, jednak nadwaga może nasilać problem i sprzyjać szybszemu pojawieniu się zmian w strukturze skóry. Bezpośrednią przyczyną powstawania cellulitu są zmiany w komórkach tłuszczowych, związane z m.in.:
- zaburzeniami przepływu krwi w naczyniach włosowatych,
- zaburzeniami przepływu limfy,
- zmniejszonym natlenieniem tkanek,
- zaburzeniami metabolicznymi w obrębie tkanki tłuszczowej,
- nasilonym stresem oksydacyjnym,
- wzrostem ciśnienia płynu międzykomórkowego.
Coraz częściej jako pośrednie przyczyny cellulitu wyróżnia się przewlekły stres, zaburzenia emocjonalne, a także stosowanie niektórych leków.
Rodzaje cellulitu. Czym jest cellulit tłuszczowy i wodny?
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje cellulitu, czyli cellulit tłuszczowy i cellulit wodny. Cellulit tłuszczowy (cellulit miękki) najczęściej jest skutkiem prowadzenia siedzącego trybu życia oraz stosowania niewłaściwie skomponowanej diety. Cellulit wodny (cellulit twardy) nie ma związku z wahaniami masy ciała. W tym przypadku mamy do czynienia z defektem kosmetycznym, który powstaje na skutek nadmiernego gromadzenia wody w organizmie, co może mieć związek m.in. z zaburzeniami równowagi pomiędzy estrogenem i progesteronem.
Cellulit wodny często idzie w parze z rozstępami i jest wstępem do pojawienia się cellulitu tłuszczowego. Cellulit pojawia się w miejscach, gdzie gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej, czyli m.in. na udach, pośladkach, brzuchu i biodrach.
Jak zlikwidować cellulit?
W celu redukcji cellulitu powinniśmy działać na kilku płaszczyznach. Ważna jest zarówno profilaktyka, jak i aktywne działanie w momencie, gdy na skórze pojawią się pierwsze oznaki tej niedoskonałości. Profilaktyka cellulitu powinna obejmować:
- stosowanie zdrowej, różnorodnej diety,
- codzienną aktywność fizyczną,
- właściwe nawadnianie organizmu,
- rezygnację z używek, które wpływają na układ krążenia,
- właściwą pielęgnację skóry.
Ważnym elementem profilaktyki są także regularne masaże i peelingi na cellulit, które możemy wykonywać w domu. Jedną ze skutecznych broni przeciw cellulitowi jest peeling z kawy. Kosmetyki i domowe zabiegi na cellulit nie zawsze okazują się efektywnym sposobem redukcji problemu, dlatego coraz chętniej decydujemy się na zabiegi z zakresu kosmetologii oraz medycyny estetycznej m.in. masaż podciśnieniowy i zabiegi laserowe.
Czytaj też:
Dieta w walce z cellulitem. O czym pamiętać, a co wykluczyć?