Od jakiegoś czasu dostępnych jest wiele różnych kosmetyków z kofeiną, które mają nam pomóc poprawić wygląd i kondycję skóry. Dużą popularnością cieszą się także naturalne, domowe kosmetyki, których głównym składnikiem są fusy z kawy. Nie bez przyczyny kofeina cieszy się zainteresowaniem kobiet, którym zależy na pięknym wyglądzie, bo faktycznie w pozytywny sposób wpływa na kondycję skóry, jednak... efekty jej działania nie są trwałe.
Efekt działania kofeiny jest krótkotrwały, co możemy zauważyć, pijąc kawę, która przez chwilę pobudza do działania, a następnie powoduje spadek energii. Podobnie jest w przypadku kosmetyków z kofeiną, dlatego powinny być stosowane systematycznie, jednak i w tym przypadku efekt może być daleki od naszych oczekiwań.
Dlaczego warto stosować kosmetyki z kofeiną?
Działanie kofeiny pozwala napiąć i rozjaśnić skórę, a także powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu możemy cieszyć się świeżym wyglądem. Dzięki kofeinie możemy czasowo poprawić jędrność i elastyczność skóry oraz wspomóc działanie kosmetyków i zabiegów na cellulit i rozstępy.
Co więcej, kofeina spowalnia naturalne procesy starzenia się skóry, usprawnia krążenie krwi, delikatnie wygładza zmarszczki, a także pomaga redukować obrzęki, o ile nie są one wynikiem poważnych zaburzeń np. w funkcjonowaniu serca lub nerek.
Wyniki niektórych badań sugerują, że kofeina może działać przeciwnowotworowo w przypadku zmian skórnych o charakterze łagodnym, jednak brak jest dostatecznych dowodów, które potwierdziłyby przypuszczenia naukowców. Dowiedziono jednak związku działania kofeiny z ochroną skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, które przyśpiesza jej starzenie. Nie oznacza to jednak, że kofeina jest wystarczającym środkiem ochronnym przed działaniem słońca – może zwiększać ochronę skóry, jednak nie zastąpi kremów z wysokim filtrem UV.
Czy stosowanie kofeiny do pielęgnacji skóry powoduje skutki uboczne?
Nadmiar kofeiny zawsze jest szkodliwy – nie ważne, czy dostarczamy ją do organizmu wraz z wypijaną kawą, czy stosujemy w formie balsamów, peelingów lub maseczek. Kofeina działa na nasz układ nerwowy i może być wchłaniana przez skórę, dlatego nie należy jej nadużywać m.in. w ciąży i w czasie laktacji.
Co więcej, zastosowanie kofeiny w pielęgnacji skóry ma ograniczone działanie, dlatego po krótkim czasie efekty zastosowania kosmetyku nie są widoczne. Warto także wiedzieć, że kosmetyki z kofeiną mogą powodować podrażnienia i zaczerwienienie skóry, co ma związek z działaniem pobudzającym krążenie krwi.
Jeżeli czeka nas ważne wyjście i chcemy po raz pierwszy zastosować produkt z kofeiną, lepiej nie ryzykować, bo nasza skóra może zareagować w sposób odwrotny do zamierzonego. Dobrym rozwiązaniem w celu ograniczenia ewentualnych skutków ubocznych stosowania kosmetyków z kofeiną oraz przedłużenia efektu ich działania jest wybór produktów, które zawierają także inne składniki o działaniu ujędrniającym i rewitalizującym np. witaminę C, kwas hialuronowy, a także ekstrakty roślinne.
Czytaj też:
Czy można uodpornić się na działanie kofeiny?Czytaj też:
Picie kawy w ciąży – czy kofeina wpływa na rozwój płodu?