Wśród wielu różnych sposobów najskuteczniejsza jest depilacja laserowa, gdyż zapewnia pożądany i trwały efekt. Metoda ta polega na tym, że wiązka światła laserowego jest kierowana na cebulkę włosa, która absorbuje światło i tym samym ulega zniszczeniu. Laser emituje światło o określonej długości fali, które jest pochłaniane przez barwnik występujący w skórze, czyli melaninę. Efektem tego procesu jest generowanie energii cieplnej. Im więcej jest melaniny, tym więcej światła pochłania skóra i tym wyższa temperatura powstaje, i co się z tym wiąże – wyższe możliwe ryzyko poparzenia.
Znajdź swój fototyp
Osoby zainteresowane zabiegiem laserowym powinny uprzednio określić swój fototyp skóry. Wyróżniamy ich sześć, od cery bardzo jasnej do bardzo ciemnej. Każdy z nich inaczej reaguje na światło.
Fototyp I to bardzo jasna skóra oraz duże ryzyko oparzenia. Osoby z taką skórą mają najczęściej jasne włosy i jasne oczy. Fototyp II to jasna skóra, które zwykle się opala, ale gdy nie używamy filtrów, jest wrażliwa na słońce. Podobnie jak osoby o fototypie I, osoby o fototypie II także mają jasne włosy i jasne oczy.
Fototyp III to średnio jasna skora, która opala się i rzadko ulega oparzeniom. Osoby, które posiadają taki typ skóry, mają włosy ciemniejsze niż osoby o fototypie I i II, ale mają również jasne oczy. Z kolei fototyp IV posiadają osoby o średnio ciemnej skórze, która łatwo się opala i rzadko ulega oparzeniom. Osoby te mają ciemniejszy odcień skóry niż te z fototypem III, a oczy – ciemne lub brązowe.
Fototyp V dotyczy osób o ciemnej skórze, która łatwo się opala i prawie wcale nie ulega oparzeniom (osoby takie mają także bardzo ciemne włosy i ciemne oczy), a fototyp VI – to bardzo ciemna skóra, która nigdy się nie opala i nie ulega oparzeniom. Posiadacze mają bardzo ciemne włosy i ciemne oczy.
Światło dopasowane do skóry
Aby zminimalizować ryzyko oparzeń i pozostawienia blizn po zabiegu depilacji laserowej należy wybrać odpowiednią długość fali światła, dopasowaną do fototypu skóry. Na przykład dla osób z jasnym kolorem skóry odpowiednia będzie długość fali 755 nm, natomiast dla osób o ciemnym fototypie – 1064 nm.
Oprócz właściwego dobrania wiązki laserowej na skuteczność zabiegu wpływają także takie czynniki jak grubość usuwanych włosów oraz ich kolor. Im ciemniejsze są włosy, tym większa zawartość melaniny i wynikająca z tego większa skuteczność zabiegu. Także grubsze włosy można usuwać za pomocą lasera skuteczniej niż cienkie, które mogą wymagać większej liczby zabiegów.
Dlatego, decydując się na zabieg depilacji laserowej, najlepiej wybrać gabinet, w którym zostanie on wykonany przez osobę posiadającą odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Kluczowe jest bowiem dobranie mocy lasera do potrzeb konkretnej osoby, czyli do jej skóry i włosów, tak, aby zabieg był w pełni bezpieczny i nie spowodował oparzeń.
Depilacja nowej generacji
Warto także wykonywać depilację w gabinecie, który dysponuje nowoczesnymi urządzeniami. Przykładowo, laser dostępny w salonie LaserVille w Warszawie umożliwia wykonanie zabiegu usuwania owłosienia w ten sposób, że stały ruch dyszy z chłodzącą szafirową końcówką zapobiega „przegrzaniu” skóry. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny, nawet jeśli dotyczy najbardziej wrażliwych obszarów. Laser nie tylko umożliwia usunięcie niechcianych i wrastających włosków, ale także likwiduje podrażniania, będące pozostałością po innych metodach depilacji.
W LaserVille można wykonać depilację wszystkich okolic ciała, czyli nóg, rąk, pach, brzucha, pleców oraz bikini. Zabieg jest szybki, na przykład proces usuwania włosów w głębokim bikini trwa około 7 minut, a depilacja nóg – od 2 do 14 minut.
Gładka skóra dla pań i panów
Gładka skóra bez zbędnego owłosienia sprawia, że możemy czuć się pewnie w każdej sytuacji. Z zabiegów depilacji korzystają zarówno kobiety jak i mężczyźni. Panie najczęściej wykonują depilację nóg, pach oraz okolic bikini. Panowie zwykle decydują się na usuwanie owłosienia z szyi, konturu brody, pod pachami, a także z brzucha, klatki piersiowej oraz bikini i depilacji laserowej z tyłu.
Zabieg poprzedza konsultacja, podczas której specjalista bada obszar skóry, który będzie poddany depilacji, oraz określa fototyp skóry i kolor włosów, co jest niezbędne do ustawienia odpowiednich parametrów urządzenia dostosowanych do konkretnego pacjenta.
Po wykonaniu serii zabiegów, uzyskujemy trwały efekt, który wymaga jedynie wykonania raz roku depilacji przypominającej.