Efekty terapii zależą w dużej mierze od tego czy usunięto przyczynę stymulującą powstawanie przebarwienia. Ma również znaczenie, czy przebarwienie jest położone głębiej – w skórze właściwej, czy jest płytsze – umiejscowione w naskórku.
Preparaty zmniejszające pigmentację do stosowania zewnętrznego – część z nich może być tylko przepisywane przez lekarzy. Większość jest sprzedawana bez recepty w aptekach, a nawet w drogeriach. W preparatach redukujących przebarwienia znajdują się różne substancje takie jak: hamujące tyrozynazę (np. kwas azelainowy, kojowy, fitowy, glabrydyna), przyspieszające złuszczanie naskórka (np. α-hydroksykwasy), wychwytujące wolne rodniki (np. kwas askorbinowy) i inne. Wiele substancji ma działanie wielokierunkowe, jak np. wyżej wymieniona witamina C, która również blokuje utlenianie tyrozyny do melaniny. Często są dostępne całe serie dla cery z przebarwieniami (krem na dzień, na noc, peeling itp). Preparaty na przebarwienia można używać same w tzw. monoterapii lub jako uzupełnienie innych zabiegów dermatologicznych. Aby osiągnąć rezultat należy je stosować długo – wiele miesięcy, a efekty stosowania są bardzo różne. Przy bardziej aktywnych substancjach, należy uważać na wywołanie podrażnienia. Jego efektem może być przebarwienie pozapalne.
Do metod usuwających przebarwienia należą peelingi. Są one złożone np. ze składników złuszczających, depigmentacyjnych, antyoksydacyjnych, łagodzących podrażnienia, przyspieszającymi odnowę skóry i innych.
W celu usunięcia przebarwień stosuje się również aparaty IPL i lasery. Głównie wykorzystuje się lasery typu Q-switch (rubinowy, Nd-YAG, aleksandrytowy), CO2 frakcyjny i inne.
Do innych metod usuwających hiperpigmentacje należy krioterapia, czyli leczenie niskimi temperaturami. W tej metodzie wykorzystuje wrażliwość komórek zawierających barwnik (melaninę) na niską temperaturę.
Bardzo ważne w terapii hiperpigmentacji jest zastosowanie preparatów z filtrami przeciwsłonecznymi. Zastosowanie filtrów chroniących skórę przed promieniowaniem UVA i UVB jest bardzo istotne zarówno w profilaktyce, jak i w trakcie leczenia przebarwień.
www.oricea.com tel. 22 53 53 054