Wysokie ciśnienie? Kontroluj sód w diecie
Ograniczenie sodu w codziennej diecie jest ważne, ponieważ pierwiastek ten powoduje wzrost ciśnienia krwi, poprzez gromadzenie nadmiaru wody w organizmie. Serce jest wówczas znacznie obciążone, co bezpośrednio przekłada się na naczynia krwionośne – przepływająca krew wywiera znaczny nacisk na ich ściany. Dobowa dawka sodu w diecie dla osoby dorosłej wynosi około 2000 mg (WHO). Niestety, spożywamy go znacznie więcej. Ponieważ głównym źródłem sodu jest sól kuchenna, w prosty sposób można ograniczyć jego dzienne spożycie – wystarczy nie dodawać soli do żadnych potraw. Spokojnie, ryzyko niedoboru nam nie grozi, gdyż sód znajduje się w większości produktów spożywczych, dostępnych w sklepach.
Wysokie ciśnienie? Wybieraj produkty bogate w potas
Potas spowalnia i ogranicza działanie sodu. Chroni więc przed chorobami układu sercowo-naczyniowego. W dużych ilościach można go znaleźć w bananach, suszonych morelach i granatach, a także w brukselce, burakach i produktach mlecznych.
Wysokie ciśnienie? Zmodyfikuj swoją dietę
Poza sięganiem po produkty bogate w potas i ograniczeniem soli, musisz także zmniejszyć ilość “złych” tłuszczów w codziennej diecie. Dzięki temu obniżysz także poziom cholesterolu we krwi, który również powoduje choroby układu krwionośnego. Postaw na zdrowe tłuszcze pochodzące z ryb i orzechów. Wybieraj niskotłuszczowe produkty mleczne i odstaw słodycze.
Czytaj też:
Spędzasz całe dnie w pracy? 4 sposoby, by zachować dobrą formę i schudnąć
Wysokie ciśnienie? Bądź aktywny fizycznie
Nie musisz zaraz intensywnie trenować. Wystarczy, że znajdziesz taką aktywność fizyczną, która sprawia ci radość. Możesz spacerować, jeździć na rowerze, zapisać się na kurs tańca, zrezygnować z samochodu i komunikacji miejskiej. Ruch poprawia metabolizm i pozwala utrzymać dobrą formę, a co za tym idzie – wspiera układ sercowo–naczyniowy.
Czytaj też:
Cukrzyca – pandemia XXI wieku
Wysokie ciśnienie? Kontroluj masę ciała
Nadwaga i nadciśnienie często idą ze sobą w parze. Chcąc walczyć z nadciśnieniem krwi, musisz kontrolować swoją masę ciała. Utrata już choćby kilku kilogramów powoduje obniżenie ciśnienia krwi. Żeby schudnąć, trzeba dokładnie analizować swoje posiłki i być aktywnym fizycznie.
Nawet jeśli wysokie ciśnienie występuje sporadycznie, pamiętaj, żeby regularnie dokonywać pomiarów. Dzięki temu będziesz mógł odpowiednio szybko zareagować i udać się do lekarza.