Nasze ciśnienie krwi zmienia się w ciągu dnia w zależności od jedzenia, które spożywamy lub czynności, które wykonujemy.
Dla osób cierpiących na nadciśnienie kluczowe jest monitorowanie ciśnienia krwi. Jednak aby uzyskać dokładną liczbę, ważne jest, aby wykonać odczyt we właściwy sposób – bowiem kilka czynników może powodować wzrost i spadek ciśnienia krwi. Należy do nich czas posiłków i rodzaje spożywanych pokarmów.
Jak jedzenie wpływa na ciśnienie krwi?
- Po posiłkach ciśnienie krwi spada. Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm jest zajęty kierowaniem krwi do przewodu pokarmowego, aby wspomóc proces trawienia. To może prowadzić do przejściowego obniżenia ciśnienia krwi w innych częściach ciała.
- Z kolei naczynia krwionośne w innych częściach ciała zwężają się, powodując szybsze bicie serca i większe ciśnienie, aby utrzymać prawidłowy poziom ciśnienia krwi w całym ciele.
- U osób z tzw. niedociśnieniem poposiłkowym ciśnienie krwi nie spada po posiłkach, ponieważ naczynia krwionośne poza układem pokarmowym nie kurczą się. Objawy obejmują zawroty głowy, omdlenia, ból w klatce piersiowej, zaburzenia widzenia i nudności.
- Przebywanie na czczo przez dłuższy czas może spowodować spadek ciśnienia krwi.
Rodzaj żywności również ma znaczenie
Jeśli borykasz się z problemem nadciśnienia, musisz również uważać na rodzaj żywności, którą spożywasz. Niektóre pokarmy mogą podnieść poziom ciśnienia krwi. Na przykład wysokie spożycie soli i tłuszczów nasyconych wiąże się z nadciśnieniem. Aby zachować zdrowie i sprawność, dodaj do swojej diety więcej białka, błonnika, potasu i magnezu.
Aby uzyskać poprawny odczyt ciśnienia krwi:
- Nie pal, nie pij alkoholu ani nie ćwicz przez co najmniej 30 minut przed.
- Upewnij się, że twój pęcherz jest pusty podczas pomiaru.
- Usiądź z wyprostowanymi plecami, rozłożonymi nogami i obiema stopami płasko na podłodze.
- Oprzyj ramię na płaskiej powierzchni w taki sposób, aby ramię znajdowało się na jednej linii z sercem.
- Odpocznij wygodnie przez 5 minut.
- Załóż mankiet monitora na ramię.
- Dla pewności wykonaj dwa lub trzy odczyty w odstępach 1-minutowych.
Czytaj też:
Jak obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu? Ta metoda to pierwszy krok