Tłuszcze nasycone, znajdujące się w oleju kokosowym i oleju z ziaren palmowych, wytwarzane są z innych kwasów tłuszczowych niż inne oleje (np. z nasion, rzepaku i awokado). Te średniołańcuchowe trójglicerydy (MCT) konkurują z glukozą, by stać się głównym, preferowanym źródłem energii dla organizmu. Kiedy komórki używają MCT zamiast glukozy, metabolizm przyspiesza, co pozwala na szybsze i efektywniejsze odchudzanie.
Jaki olej kokosowy wybrać? Najlepiej aby był jak najmniej przetworzony, organiczny i nierafinowany. Ten z pierwszego tłoczenia będzie idealny. Zakup dobrej jakości oleju kokosowego to jedno. Pytanie brzmi, jak go używać? Niektórzy obawiają się jego smaku, zapachu i konsystencji, ponieważ sama nazwa kojarzy nam się z czymś słodkim, nadającym się wyłącznie do ciast i deserów, a to nieprawda. Olej kokosowy ma naprawdę szerokie zastosowanie. Oto kilka ciekawych sposobów na wykorzystanie tego tłuszczu w codziennej diecie:
Do kawy
Olej kokosowy najlepiej spożywać na śniadanie. Dobrym pomysłem jest dodanie go do kawy. Chociaż zdecydowanie zmieni się jej smak, warto spróbować. Taki napój zapewni odpowiedni poziom energii na kilka godzin, zmniejszy apetyt i ograniczy podjadanie w między posiłkami.
Czytaj też:
Chcesz schudnąć? Wypróbuj dietę 5:2
Do sałatek
Olej kokosowy w płynnej formie z powodzeniem można dodawać do sałatek w formie dressingu, a także do produkcji domowego majonezu.
Do pieczenia i smażenia
Olej kokosowy może zastąpić każdy inny tłuszcz. Warto zastąpić nim margarynę, olej i masło. Sprawdzi się w trakcie smażenia i pieczenia.
Do ryżu
Na każde pół kubka sypkiego, surowego ryżu należy dodać do gotującej wody łyżkę oleju kokosowego. Z badań zaprezentowanych podczas „2015 National Meeting & Exposition of the American Chemical Society” wynika, że taki zabieg pozwala zredukować liczbę kalorii o 50-60 proc. Cała sztuka polega jednak na tym, by ryż gotował się od 20 do 40 minut, a następnie stygł przez 12 godzin.