Rak piersi każdego roku zabija mnóstwo kobiet na całym świecie. Dzięki coraz większej świadomości i dostępności do badań, wiele innych udaje się uratować. Najważniejsze jednak jest wczesne wykrycie nowotworu. W Internecie nie brakuje poradników, które dokładnie pokazują, w jaki sposób należy wykonać samobadanie piersi. Kobiety powinny wykonywać je przynajmniej raz w miesiącu.
Rak piersi – objawy
Ból piersi nie zawsze musi oznaczać raka. Czasem jest spowodowany tabletkami antykoncepcyjnymi, niegroźnymi torbielami czy niewłaściwie dobranym biustonoszem. Mimo to każdy ból należy skonsultować z lekarzem. Szczególnie, gdy nie ustępuje.
Wczesne objawy raka piersi obejmują:
-
zmiany w kształcie brodawki,
-
ból piersi, który nie ustępuje,
-
guzki,
-
zmiany koloru brodawek,
-
niewyjaśnione zaczerwienienie, obrzęk, podrażnienie skóry, swędzenie lub wysypka na piersi,
-
obrzęk lub guzek wokół obojczyka lub pod pachą,
Późniejsze objawy raka piersi obejmują:
-
znaczne i widoczne zmiany brodawek,
-
powiększenie jednej piersi,
-
wgłębienie powierzchni piersi,
-
wyczuwalne guzy,
-
„skórkę pomarańczową” na skórze,
-
znaczną utratę masy ciała,
-
powiększone węzły chłonne pod pachą,
-
widoczne żyły na piersi.
Każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem, ponieważ wczesne wykrycie i podjęcie leczenia znacznie zwiększa szanse na przeżycie.
Rak piersi – profilaktyka
Rak piersi znacznie częściej występuje u kobiet, u których w rodzinie wcześniej występował już ten nowotwór. Mając tego świadomość, kobiety obarczone większym ryzykiem powinny regularnie wykonywać samobadanie piersi, a także USG i mammografię. Ogromne znaczenie ma także higieniczny styl życia, np. unikanie używek.
Rak a dieta
Nowe badanie opublikowane w „JAMA Oncology” wykazało, że dieta może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu raka. Dr Rowan Chlebowski z National Hope National Medical Center i jego koledzy przeanalizowali dane od ponad 48 000 kobiet, biorących udział w inicjatywie „Women's Health Initiative” – to duże, ogólnokrajowe badanie prowadzone w USA. 20 tys. kobiet zalecono zmianę diety (obniżenie spożycia tłuszczu do około 20 proc. dziennego spożycia kalorii). Zachęcano je również do jedzenia większej ilości owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Pozostałe kobiety nie otrzymały instrukcji dotyczących zmiany diety, ale zostały przeszkolone w zakresie odżywiania i zdrowej diety.
Po 8,5 latach obserwacji, w trakcie których badacze wyśledzili liczbę zdiagnozowanych nowotworów i przyczyn śmierci kobiet, naukowcy odkryli, że wśród kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi, osoby z grupy niskotłuszczowej obniżyły swoje ryzyko zgonu z powodu choroby o 22 proc., w porównaniu z kobietami, które nie odżywiały się według podanych wytycznych. Kobiety, które prowadziły dietę z niższą zawartością tłuszczu miały również o 24 proc. mniejsze ryzyko zgonu z powodu innych nowotworów i 38 proc. mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób serca w porównaniu z pozostałymi kobietami.
To kolejny dowód na to, jak ważne jest zdrowe odżywianie.