Mogą być żółte, pomarańczowe, lekko czerwone czy zielonkawe. Małe, duże, okrągłe, podłużne... Dynie, bo o nich mowa, to typowe, jesienne... owoce. Niestety, największą popularnością cieszą się głównie wśród rodziców niemowląt, ponieważ dynia jest jedną z pierwszych roślin, jakie wprowadza się podczas rozszerzania diety dziecka. Później sięgamy po nią sporadycznie. Częściej, jeśli jesteśmy miłośnikami zdrowego odżywiania. W okolicy Halloween dynie kupuje większość z nas. Głównie po to, by móc z niej przygotować spektakularny lampion. To świetny pomysł na urozmaicenie długich, jesiennych wieczorów. Warto jednak kupić kilka sztuk więcej, ponieważ spożywanie dyni ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie, a ją samą można wykorzystać na różne sposoby.
Dynia – skład
Dynia jest bogata w witaminy i minerały, a przy tym ma mało kalorii. Jest także doskonałym źródłem beta-karotenu – karotenoidu, który wykazuje mnóstwo działań prozdrowotnych.
W 100 g surowej dyni znajdziemy około 26 kalorii, 1 g białka, 6,5 g węglowodanów oraz niewielką ilość tłuszczu i błonnika. Dynia jest natomiast doskonałym źródłem wapnia, magnezu, fosforu, potasu i cynku.
Na uwagę zasługują także pestki dyni, które zawierają mnóstwo cynku, witaminy E, błonnika, magnezu, fosforu, potasu, niacyny i zdrowych tłuszczy.
Dynia – właściwości
-
Dynie zawierają przeciwutleniacze, takie jak alfa-karoten, beta-karoten i beta-kryptoksantyna, które mogą neutralizować wolne rodniki, hamując je przed uszkodzeniem komórek. Tym samym dynia może chronić przed rozwojem nowotworów.
-
Dynia jest bogatym źródłem beta-karotenu, który działa jak naturalny krem z filtrem. Zawiera również witaminy C i E, a także luteinę i zeaksantynę, które pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji i zdrowiu.
-
Dynia jest również jednym z najlepszych źródeł luteiny i zeaksantyny, dwóch związków związanych z niższym ryzykiem związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy. Dodatkowo zawiera duże ilości witamin C i E, które działają jako przeciwutleniacze i mogą zapobiegać uszkodzeniom komórek oka przez wolne rodniki.
-
Dynia jest bogata w witaminy A i C, które mogą pomóc wzmocnić układ odpornościowy. Na uwagę zasługuje także duża ilość witaminy E, żelaza i kwasu foliowego, które również wspierają układ immunologiczny.
-
Dynia jest dobrym źródłem potasu, witaminy C, błonnika i przeciwutleniaczy, które chronią układ sercowo-naczyniowy przed niektórymi chorobami.
-
Dynia zawiera bardzo dużo składników odżywczych, a dodatkowo jest niskokaloryczna, dzięki czemu stanu idealny element diety odchudzającej. Sprzyja utracie kilogramów, nie powodując przy tym niedoborów.
Dynia – zastosowanie
Dynia jest wyjątkowo tania, a jednocześnie można ją wykorzystać na wiele różnych sposobów. Włącznie jej do codziennej diety nie powinno więc stanowić problemu. Najprościej pokroić ją na kawałki, posypać solą i pieprzem, a następnie upiec w piekarniku. Idealnie sprawdzi się również jako rozgrzewająca zupa krem. Dynię można również dodawać do ciast i chleba.
Czytaj też:
Cebula – dlaczego warto sięgać po nią jak najczęściej?