Depresja jest bardzo poważną chorobą, której nie wolno bagatelizować. Gdy to zrobimy, zacznie się rozwijać. Osoby zmagające się z depresją powinny poszukać profesjonalnej pomocy u specjalisty. Czasem, poza długą terapią, konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego. W leczeniu depresji na ogół stosuje się dwa rodzaje leków – w postaci selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny oraz selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i norepinefryny. Czasem jednak leki nie są potrzebne. Zaburzenia poziomu neuroprzekaźników w mózgu niekiedy bywają objawem, a nie przyczyną. Wiele czynników wpływa na rozwój depresji, niektóre są znane, inne wciąż badane lub jeszcze nieodkryte. W niektórych przypadkach zdarza się, że stany depresyjne są spowodowane niedoborami składników odżywczych, a nawet... nierównowagą we florze jelitowej. Dlatego też stany depresyjne wymagają kompleksowego podejścia do problemu. Konieczne jest wykonanie zarówno szczegółowych badań, jak i konsultacja z psychoterapeutą i psychiatrą.
Dobre samopoczucie z jelit
Dziewięćdziesiąt procent serotoniny w organizmie nie powstaje w mózgu, ale w jelitach. Oznacza to, że nastrój i ogólne samopoczucie można w niektórych przypadkach skutecznie poprawić, dbając o swój układ pokarmowy. Zdrowie psychiczne wpływa na zdrowie fizyczne i na odwrót. Każdy z nas odczuwa czasem smutek lub lęk. Do pewnego etapu można nad tym samodzielnie zapanować, później problem robi się coraz poważniejszy. Brak równowagi bakteryjnej, zapalenie, zespół jelita drażliwego, nieszczelne jelita i inne patologiczne stany układu trawiennego wpływają na nastrój, uczucie lęku i depresję. Dziś wiemy już, że dobre bakterie, znajdujące się w jelitach mogą przywrócić zdrowie trawienne, a także zmniejszyć stres, lęk i depresję.
Naturalne sposoby, które poprawiają samopoczucie i zmniejszają objawy depresji
Niedobór magnezu może powodować stany depresyjne. Niestety, magnez bardzo łatwo wypłukuje się z naszego organizmu. Ponadto wydajność niektórych neuroprzekaźników zależy od tego, czy nasza dieta jest bogata w niektóre istotne składniki odżywcze, jak np. cynk, miedź, żelazo, witaminy z grupy B i właśnie magnez. Prowadzenie zdrowej i zbilansowanej diety ułatwia zachowanie dobrego zdrowia psychicznego.
Badania dowiodły skuteczności kwasów tłuszczowych omega-3 DHA i EPA w łagodzeniu objawów depresji, przypuszczalnie ze względu na ich kładniki odżywcze i właściwości przeciwzapalne.
W łagodzeniu objawów depresji ogromną rolę odgrywa też codzienna aktywność fizyczna, dzięki której dochodzi do zwiększonej produkcji hormonów szczęścia, ekspozycja na promienie słoneczne (niedobór witaminy D sprzyja występowaniu objawów depresji), a także umiejętność walki ze stresem. Przewlekły stres i złe odżywienie mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych, które również zwiększają ryzyko rozwoju depresji. Podobnie jest w przypadku niektórych chorób, np. autoimmunologicznych – one również sprzyjają rozwojowi depresji, dlatego tak ważne jest znalezienie przyczyny swojego stanu. Może się okazać, że jest to np. objaw choroby Hashimoto.
Pamiętaj, że stany depresyjne i zaburzenia lękowe rzadko kiedy pojawiają się z dnia na dzień. Stosując odpowiednie działania profilaktyczne, możesz zmniejszyć ryzyko rozwoju depresji. Jeśli jednak czujesz, że problem istnieje i staje się poważny, nie wahaj się poszukać pomocy. Profesjonalna terapia pomoże znaleźć sposób radzenia sobie z negatywnymi wzorcami myślowymi. Jeśli twój stan wymaga wprowadzenia leczenia farmakologicznego, posłuchaj swojego lekarza. Depresja, w porównaniu do przejściowych spadków nastroju i przemęczenia, jest bardzo poważną chorobą, z którą na ogół trudno poradzić sobie samemu.
Czytaj też:
Chcesz wieczorem zasnąć w ciągu 10 minut? Zadbaj o swoje stopy