Szczepionka nie jest jeszcze dostępna. Ma być skierowana przeciwko Fel d 1, powszechnemu kociemu alergenowi, który uczula prawie 10 procent zachodniej populacji. Znajduje się w łupieżu, który gromadzi się w futrze zwierzęcia.
Czytaj też:
Choroba od zwierząt – 20 chorób odzwierzęcych, którymi możesz się zarazić
Szczepionka blokująca alergen?
Szwajcarska firma opracowała nowatorskie rozwiązanie dla tych, którzy lubią koty, ale niestety mają na nie alergię. Mowa o nowej szczepionce przeciw alergii na kota, która jest podawana zwierzętom, a nie ludziom. Jedno z najnowszych badań przeprowadzone na 54 kotach, które miało na celu sprawdzenie działania szczepionki, wykazało „brak widocznego działania toksycznego”, dlatego też szczepionka wydaje się bezpieczna w użyciu.
Na początku tego roku firma HypoPet AG ogłosiła w komunikacie prasowym, że opracowuje szczepionkę skierowaną przeciwko Fel d 1, powszechnie spotykanemu kociemu alergenowi. Wyniki testów szczepionek zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie „Journal of Allergy and Clinical Immunology”. Wykazano wysoką skuteczność w uodparnianiu kotów na ich własne alergeny.
Dyrektor firmy, dr Gary Jennings, poinformował, że szczepionka HypoCat jest w stanie wytwarzać wysokie poziomy przeciwciał u kotów oraz że przeciwciała te mogą wiązać i neutralizować alergen Fel d 1 wytwarzany przez zwierzęta. Może to być idealne rozwiązanie dla osób z alergią na kocią sierść.
Alergie na kota są około dwa razy częstsze niż uczulenia na psie alergeny.
Czytaj też:
Czy zadrapanie przez kota jest niebezpieczne?
Czym jest alergia na zwierzęta?
Amerykańska Fundacja Astmy i Alergii podaje, że osoby uczulone na zwierzęta mają nadmiernie wrażliwy układ odpornościowy, który reaguje negatywnie na białka znajdujące się w ślinie, łupieżu lub moczu psa bądź kota. Jednym z popularnych mitów jest to, że jeśli jesteś uczulony, to konkretnie na sierść. A jednak alergeny gromadzą się w łupieżu, zamiast w samej strukturze poszczególnych włosów kociego futra.
Paul Bloom, dyplomowany specjalista Amerykańskiego Kolegium Dermatologii Weterynaryjnej i Amerykańskiej Rady Lekarzy Weterynarii poinformował, że jeśli szczepionka zostanie odpowiednio wykonana, nie powinna wywołać niepożądanych skutków. Dodał też, o czym warto pamiętać, że kot nie różni się pod tym względem od człowieka, którego organizm może źle zareagować na określony rodzaj szczepienia. Kocie organizmy ponadto mogą mieć taką reakcję organizmu, w wyniku której pojawiają się choroby autoimmunologiczne, a nawet choroby nerek. Mogą również zachorować na raka z powodu przyjmowania różnych rodzajów szczepień.
Oprócz bezpośredniego pozytywnego wpływu na zdrowie kota i człowieka, nowa szczepionka przeciw alergii może pomóc rozwiązać poważny problem, który dotyka kotów m.in. w Stanach Zjednoczonych. Według raportów ASPCA co roku w tym kraju w schroniskach dla zwierząt pozostawia się około 3,2 mln kotów. Około 860000 spośród tych zwierząt zostaje uśmierconych. Nowa metoda zapobiegania alergiom może zapobiec takim praktykom.
Czytaj też:
Naukowcy: Alergie mogą być związane z lękiem i depresją