Aloes był znany już w starożytności, to jeden z najpopularniejszych leków znanych ludzkości. Ten pochodzący z Afryki niepozorny kaktus trafił także pod nasze strzechy – zagościł na parapecie niemal w każdym polskim domu. Od niedawna aloes święci także triumfy w kuchni – głównie latem w postaci orzeźwiających i nawilżających napojów. Że nawilża, to oczywiste – wszak w 96-98 proc. składa się z wody. Pozostałe 2-4 proc. to m.in. minerały, witaminy, cukry, aminokwasy i sterole – ponad 70 składników. Można powiedzieć: to niemożliwe, że tak niewielka zawartość tych składników może mieć dobroczynny wpływ na nasz organizm. A jednak! Aloes jest bogaty w aminokwasy, witaminy A, C i z grupy B, kwas foliowy, zawiera także wiele związków mineralnych, m.in.: żelazo, potas, magnez, wapń, sód, fosfor i mangan. Ułatwia wchłanianie witamin i minerałów, zwiększając stężenie w organizmie nawet o ponad 200 proc. Wyciąg jest składnikiem wielu preparatów biostymulujących. Powinny go zażywać osoby przewlekle chore i rekonwalescenci, a także wszyscy odczuwający osłabienie, bo niewiarygodnie podnosi odporność, zwiększając produkcję limfocytów.
To także naturalny antybiotyk. Ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Zawarty z aloesie kwas salicylowy ma działanie podobne do aspiryny – pomaga zwalczać wirusy przeziębienia i grypy, zapalenie oskrzeli i płuc. Aloes optymalizuje poziom pH w żołądku, reguluje przemianę materii, jest pomocny w leczeniu chorób układu pokarmowego, takich jak zaparcia, wrzody żołądka i zapalenie jelit. Dzięki zdolności neutralizowania kwasu solnego chroni ściany żołądka i dwunastnicy. Z powodzeniem jest także stosowany w leczeniu otyłości.
Maści przyspieszają gojenie się ran, leczą oparzenia, owrzodzenia i inne uszkodzenia skóry. Roślina wykazuje działanie antyalergiczne. Dzięki silnym właściwościom nawilżającym zwalcza łupież, a za sprawą zawartych w niej fenoli, związków siarkowych i kwasu cynamonowego, działających przeciwbakteryjnie, jest skutecznym środkiem łagodzącym trądzik. Aloesowe kosmetyki nawilżają, napinają i pielęgnują skórę. (IM) ■