Rak jelita kojarzy nam się głównie z osobami w podeszłym wieku. Jednak jak wynika z badań American Cancer Society z 2017 roku, odsetek raka okrężnicy i odbytnicy (rak jelita grubego i rak odbytnicy) wzrasta wśród osób dorosłych w wieku 20 i 30 lat. Przyczyną mogą być złe nawyki żywieniowe i niehigieniczny styl życia. Wykazano, że wiele zachowań prowadzących do przyrostu masy ciała, takich jak niezdrowe wzorce żywieniowe i siedzący tryb życia, zwiększają ryzyko raka jelita grubego. Wcześnie wykryta choroba daje się jednak z powodzeniem leczyć. Ważne więc, by nie bagatelizować pierwszych objawów i w porę reagować.
Czytaj też:
Jak kawa wpływa na organizm?
Rak jelita – objawy
-
Ponieważ nowotwory jelita grubego wyczerpują zasoby czerwonych krwinek, u osoby chorej może wystąpić niedokrwistość. Jej objawem może być uczucie osłabienia, zmęczenie, senność, owrzodzenie kącików ust.
-
Zaniepokoić powinno wszelkie krawienie z odbytnicy. Można zaobserwować np. ślady krwi na papierze toaletowym. Czasem stolec jest czarny i smolisty lub widać na jego powierzchni świeżą krew. Krwawienie z odbytu może być również spowodowane hemoroidami lub szczelinami odbytu, jednak warto skontaktować się z lekarzem, gdy pojawi się któryś z tych objawów.
-
Sygnałem ostrzegawczym jest też nagła i szybka utrata masy ciała – objaw ten towarzyszy właściwie wszystkim rodzajom nowotworów.
-
Rak jelita powoduje też trudności w oddawaniu stolca. Już samo wypróżnienie może być bolesne. Dochodzi do zaparć. Dzieje się tak, ponieważ rozrastające się guzy blokują światło jelita. Stolce mogą być cieńsze i kształtem przypominać ołówek. Niepokojące są również biegunki. Jeśli stan ten utrzymuje się jakiś czas i nie można powiązać go ze zmianą diety, stresem czy przyjmowanymi leki, należy skonsultować się z lekarzem.
-
Rak jelita objawia się także skurczami brzucha i uporczywymi gazami. Dolegliwości te łatwo zignorować, ponieważ często towarzyszom procesom trawienia. Warto jednak zwrócić na nie uwagę.
Czytaj też:
Tak twoje ciało sygnalizuje nietolerancję glutenu
Rak jelita – profilaktyka
National Cancer Institute, w ramach profilaktyki raka jelita zaleca niskotłuszczową dietę bogatą w błonnik. Aby zmniejszyć ilość tłuszczu w diecie, należy zmienić swoje nawyki żywieniowe i kulinarne. Główne źródła tłuszczu to mięso, jaja, produkty mleczne i oleje stosowane do produkcji żywności. Aby zwiększyć ilość błonnika w diecie, należy jeść więcej warzyw, owoców i pełnoziarnistego pieczywa. Warto natomiast włączyć do diety zdrowe tłuszcze, takie jak te zawierające kwasy omega-3. Sprawdzie działający układ trawienia zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita. Ogromne znaczenie ma także aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masy ciała.
W zapobieganiu wystąpienia raka jelita sprzyja stronienie od używek. Palacze, częściej niż osoby niepalące, chorują i umierają z powodu raka okrężnicy lub odbytnicy. To samo dotyczy osób uzależnionych od alkoholu.