Liczba osób ze zdiagnozowanym rakiem jelita rośnie z roku na rok. Chociaż poprawia się skuteczność leczenia tej choroby, wciąż kluczowa pozostaje kwestia wczesnego rozpoznania. A w tej kwestii wiele zależy od nas samych – na ile znamy swój organizm i czy potrafimy wymienić pierwsze objawy choroby nowotworowej jelit. Każdy z nas doświadcza przecież czasami problemów trawiennych – pojawiają się bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia. Często jednak dolegliwości te zwalamy na niewłaściwą dietę, jedzenie w pośpiechu, stres, niedostateczne spożycie płynów czy małą ilość błonnika. W większości przypadków właście wyżej wymienione czynniki będą odpowiedzialne za nasze dolegliwości. Szczególnie, jeśli samopoczucie poprawia się po zmianie diety. Czasem jednak dolegliwości te świadczą o czymś znacznie poważniejszym niż tylko niedostateczna ilość wypitej wody czy zjedzenie nieświeżego produktu.
O tym, na ile skuteczne będzie leczenie raka, na ogół decyduje moment rozpoznania choroby. Jeśli nowotwór będzie zdiagnozowany we wczesnym stadium, szanse na wyleczenie są bardzo duże. Powinniśmy więc umieć wskazać potencjalnie niebezpieczne objawy i zgłosić się do lekarza, gdy wystąpią.
Czytaj też:
Jelitom na zdrowie
Rak jelita – wczesne objawy
Do najbardziej charakterystycznych objawów raka jelita zalicza się:
-
Wzdęcia. Istnieje wiele różnych czynników, które mogą być odpowiedzialne za uporczywe i nawracające wzdęcia (np. spożywanie produktów wzdymających i żywności wysokoprzetworzonej). Jeśli jednak objawy nie znikają mimo zmiany nawyków, trzeba udać się do lekarza.
-
Zaparcia. Zaparcia również mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, przede wszystkim niezdrową dietą i stresem. Mogą jednak wskazywać także na przeszkodę w jelicie, która uniemożliwia normalne wypróżnianie. Zaniepokoić powinna również nawracająca biegunka.
-
Zmiana stolca. Wczesnym objawem raka jelita może być również zmiana w wyglądzie stolca. Jeśli od jakiegoś czasu stał się chudy, może świadczyć o występowaniu polipów w jelicie. Niepokojąca jest także zmiana koloru – czarne, smoliste stolce, jak również stolce z domieszką jasnoczerwonej krwi świadczą o krwawieniu wewnętrznym.
Rak jelita – anemia
Warto poprosić o szczegółową diagnostykę także wtedy, jeżeli badania krwi wykazały u nas anemię. Rozpoznanie niedokrwistości może być pierwszą oznaką krwawienia wewnętrznego, nawet jeśli nie zaobserwowano żadnych innych objawów raka jelita grubego. Dotyczy to w szczególności kobiet, ponieważ w ich przypadku anemię często łatwo wytłumaczyć comiesięcznym krwawieniem. Tymczasem niedokrwistość może świadczyć właśnie o początkach nowotworu jelit. W przypadku mężczyzn ze zdiagnozowaną anemią częściej szuka się przyczyny niedokrwistości, ponieważ nie jest równie łatwo wytłumaczalna jak w przypadku kobiet. Niedokrwistości często towarzyszy zmęczenie, bladość skóry, zawroty głowy. Innym skutkiem ubocznym powolnego krwawienia wewnętrznego jest duszność. Ciało umieszcza więcej krwi w osoczu bez wytwarzania większej ilości żelaza lub czerwonych krwinek. Zapobiega to utracie krwi w dużych objętościach, ale zmniejsza zdolność krwi do przenoszenia tlenu, dlatego można zauważyć duszność.
Rak jelita – wczesna diagnostyka i profilaktyka
Jednym z najlepszym badań, pozwalających wykryć niebezpieczne zmiany w jelicie (krwawienie, polipy) jest kolonoskopia.
Działania profilaktyczne opierają się na zmianie nawyków żywieniowych – spożywania większej ilości warzyw i owoców, bogatych nie tylko w błonnik pokarmowy, ale także cenne przeciwutleniacze, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikami. Równie ważna jest aktywność fizyczna i zapobieganie otyłości.
Czytaj też:
Suplementy diety, które mogą zapobiec rozwojowi raka jelita