MIT: W okresie okołomenopauzalnym seks jest gorszy
Menopauza wiąże się ze spadkiem żeńskich hormonów. To natomiast przekłada się na wiele aspektów życia kobiety. Każdy słyszał o uderzeniach gorąca, zaburzeniach miesiączkowania czy zmiennych nastrojach. Menopauzie towarzyszy także m.in. suchość pochwy i spadek libido. Jednak objawy te można łagodzić poprzez suplementację fitoestrogenów, naturalnie występujących w niektórych produktach, suplementach diety czy korzystają hormonalnej terapii zastępczej. Klimakterium nie oznacza się, że czas zapomnieć o seksie i orgazmach.
MIT: Ochota na seks znika wraz z wiekiem
Seks nie jest jedzeniem czy piciem - nie umrzesz bez niego. Ale to nie znaczy, że potrzebujesz go mniej niż innych rzeczy, które przynoszą radość, satysfakcję i lepsze zdrowie emocjonalne i fizyczne. Wysokie libido może utrzymać się niezależnie od wieku i absolutnie nie ma nic złego w tym, by być aktywnym w łóżku do późnej starości.
MIT: Po czterdziestce nie mamy już siły na seks
A może "przepraszam, jestem zbyt zmęczony/a" jest tylko wymówką? Może problemem są relacje z partnerem, kłopoty w pracy, romans? Jeśli faktycznie ochota na seks jest, ale sił brak, warto się zastanowić, czy nie stoi za tym problem medyczny (np. niedoczynność tarczycy, choroba serca). Czasem intensywne zmęczenie wynika z trybu życia. Jeśli nauczymy się dobrze gospodarować czasem, znajdziemy czas i energię na przyjemności.
MIT: Zmiana figury sprawia, że przestajesz być atrakcyjny/atrakcyjna
Wygląd każdego z nas zmienia się wraz z wiekiem. Wiele osób ma tendencję do tycia, co po części wynika ze spowolnienia metabolizmu. Trzeba być aktywnym fizycznie, aby zachować szczupłą i zgrabną sylwetkę. Ciesze się seksem ma niewiele wspólnego z naszą tuszą, jeśli sami siebie akceptujemy.
MIT: Nie trzeba się martwić o ciążę
Jeśli jesteś w okresie okołomenopauzalnym, bardzo trudno określić, kiedy właściwie przestajesz jajeczkować. A co, jeśli ta ostatnia miesiączka dopiero przed tobą? Aby mieć pewność, czy już można zrezygnować z antykoncepcji, lepiej wykonać badania krwi. Poziom hormonu folikulotropowego (FSH) może ujawnić, czy nadal jesteś płodna, ale poziomy wahają się w okresie okołomenopauzalnym, więc nawet niski poziom FSH może być mylący.
MIT: Jeśli do tej pory nie miałaś orgazmów, już za późno
Bzdura! W przypadku kobiet istnieje większe prawdopodobieństwo, że wraz z wiekiem ich życie seksualne nabierze barw. Dlaczego? Ogromne znaczenie ma doświadczenie, znajomość własnego ciała, samoakceptacja.
Czytaj też:
Dlaczego kobiety wraz z wiekiem rzadziej uprawiają seks? Winna nie musi być menopauza