Małgorzata Rozenek-Majdan nieustannie walczy o zmianę postrzegania in vitro i jej dostępności dla każdej potrzebującej pary. Nie ukrywa także, że jej dwaj synowie urodzili się dzięki tej metodzie. – Odmowa in vitro jest dzieleniem Polaków na tych zamożnych, których będzie stać, żeby zostali rodzicami i tych, którzy nie będą mieli takiej możliwość. Będę do upadłego walczyć, żeby polskie rodziny miały dostęp i możliwość in vitro – powiedziała.
In vitro jest metodą wyjątkowo kosztowną i często wymaga wielu prób, by starania o dziecko zakończyły się sukcesem. Ponieważ koszty są znaczne, wiele par nie może skorzystać z tej metody. Wsparcie finansowe ze strony państwa często jest jedynym rozwiązaniem. Jednak in vitro wzbudza wiele kontrowersji, szczególnie u osób głęboko wierzących.
Szczególnymi wskazaniami do wykonania zabiegu są takie przyczyny niepłodności jak:
-
niepłodność idiopatyczna,
-
endometrioza,
-
niedrożność jajowodów,
- niska jakość nasienia.
Do zabiegu in vitro należy nie tylko przygotować organizm fizycznie, ale również przyjąć odpowiednie nastawienie psychiczne, które jest równie ważne dla powodzenia zapłodnienia. Oprócz stosowania leków z zapisu lekarza, konieczna jest także zmiana nawyków i prawa stylu życia na zdrowszy. Wiele par wymaga także wsparcia psychologicznego w trakcie całej procedury, ponieważ nastawienie psychiczne jest równie ważne, co kondycja organizmu.
Czytaj też:
Kobieta jest najbardziej płodna w miesiącu swojego urodzenia. Prawda czy mit?