Problemy mogą się pojawić, gdy wszyscy spędzają dzień z dala od przepełnionych lodówek, powiedziała Esther Granville, która zarządza programami żywieniowymi w ramach programu Healthy Duke, programu odnowy biologicznej dla pracowników na Duke University w Durham w Północnej Karolinie.
„Ale myślę, że w równym stopniu odkrywamy, że ludzie mają teraz więcej możliwości niż kiedykolwiek, aby skupić się na tym, jak przygotować zdrową żywność w domu”.
Granville, zarejestrowany dietetyk, który prowadzi kursy online na temat zdrowego odżywiania się w domu, ma kilka wskazówek, jak to zrobić.
7 wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania się w domu
Dowiedz się, jak wygląda zbilansowany posiłek
Przestrzeganie ogólnego zdrowego schematu żywieniowego to podstawa zdrowego odżywiania. Zakłada on różnorodność owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, chudego białka roślinnego lub zwierzęcego, ryb, orzechów i roślin strączkowych oraz nietropikalnych olejów roślinnych. Zdrowe menu powinno ograniczać tłuszcze nasycone i trans, sód, mięso czerwone i przetworzone, dodatek cukru i słodzone napoje.
Ustal listę składników podstawowych
Stwórz podstawową listę tego, co zawsze musisz mieć w domu. Mowa tu o produktach sypkich i trwałych o długiej przydatności do spożycia. Miej zawsze pod ręką ryż, kasze, pełnoziarnisty makaron, mąkę, puszki z warzywami i mrożone owoce. Szybko wyczarujesz z nich zdrowy posiłek. Do sklepu chodź tylko po świeże dodatki.
Ustal sobie określony czas na gotowanie
Jeśli pracujesz zdalnie, musisz bardzo pilnować swojego rytmu dnia. Ustal wyznaczone godziny na konkretne czynności i trzymaj się ich. Ważnym punktem dnia powinno być przygotowanie zdrowego posiłku. Dzięki temu nie będziesz musiał jeść gotowych produktów lub zamawiać na szybko jedzenia online.
Miej pod ręką zdrowe przekąski
Warto trzymać w zasięgu swojego wzroku zdrowe przekąski, takie jak orzechy, świeże i suszone owoce czy gorzką czekoladę. Dzięki temu nie będziesz szukać po szafkach słodyczy i innych przetworzonych produktów. Z czasem w ogóle przestaniesz mieć na nie ochotę.
Nie jesteś kucharzem? Żaden problem
Dostosuj swoje plany gotowania do poziomu umiejętności. Zalecamy rozpoczęcie od listy pięciu lub sześciu zdrowych posiłków, które umiesz przygotować. Następnie, gdy czas i twoje kreatywne pragnienia na to pozwalają, zacznij eksperymentować. Jeśli rozumiesz prostą koncepcję zbilansowanego talerza, w którym spożywasz różne potrawy z umiarem i w równowadze, to naprawdę wszystko, czego potrzebujesz, aby jeść zdrowo.
Nie kupuj zbyt dużo
Kupowanie więcej niż potrzebujesz zwiększa prawdopodobieństwo marnowania żywności. Wystarczą jedne zakupy na tydzień, a najlepiej dwa. Jeśli robisz zakupy stacjonarnie, pamiętaj o masce i środku odkażającym do rąk.
Nie odpuszczaj
Nawet jeśli przez kilka pierwszych dni nie będziesz chciał szykować i jadać jedynie zdrowych posiłków, poczekaj na pierwsze efekty. Pojawią się one w postaci lepszego samopoczucia, zwiększonej koncentracji, uczucia „lekkości” w brzuchu czy smuklejszej sylwetki. Dasz radę!Czytaj też:
Jak jedzą Polacy po czasie społecznej izolacji? Sondaż