Brytyjskie NHS (odpowiednika polskiego NFZ) właśnie ogłosiło, że zaczyna szkolenia personelu medycznego, który ma przeprowadzać na masową skalę nowe testy genetyczne diagnozujące cukrzycę monogenową, zwaną potocznie „ukrytą” cukrzycą – błędnie braną za popularną cukrzycę typu 1 lub 2.
Tylko w Polsce na tę chorobę cierpi około 200 tys. pacjentów w młodym wieku (poniżej 30. roku życia) – zwykle szczupłych i zupełnie nieświadomych tego, co im dolega. W jej obrębie wyróżnia się tzw. cukrzycę MODY (Maturity Onset Diabetes of Youth – atakującą głównie młodzież lub młodych dorosłych), rzadziej cukrzycę noworodkową i motochondrialną.
Problem ten dotyczy około 1-2 proc. populacji chorych na cukrzycę i wiąże się z defektem pojedynczego genu (zwykle tego, który reguluje funkcjonowanie komórek beta trzustki), przez co organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny. Większość cierpiących na tę przypadłość nie jest prawidłowo diagnozowana i najczęściej zaleca się im wstrzykiwanie insuliny, choć w ich przypadku dużo skuteczniejsze są doustne leki hamujące postęp choroby, a także przestrzeganie odpowiednio dobranej diety.
Niewłaściwe leczenie po latach może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji – ślepoty, amputacji kończyn, a nawet śmiertelnie niebezpiecznego zawału mięśnia sercowego. Dzięki nowej metodzie diagnostycznej można temu zapobiec.
Nowe testy genetyczne skutecznie wykrywają „ukrytą” cukrzycę monogenową
Innowacyjne badania genetyczne, które wkrótce mają być dostępne dla pacjentów z Wielkiej Brytanii, za pomocą próbki krwi są w stanie prawidłowo rozpoznać cukrzycę monogenową. U osób, które na nią cierpią, dużo lepiej niż zastrzyki z insuliną sprawdzają się konkretne leki dobierane indywidualnie przez lekarzy. Do tej pory jednak diagnozowanie tej choroby było niezwykle trudne, a pacjentom zwykle zalecano takie metody leczenia, które mogą pomóc pacjentom cukrzycą typu 1 lub 2.
Brytyjczycy wiążą ogromne nadzieje z wdrożeniem nowego programu diagnozowania cukrzycy monogenowej. Testy genetyczne można przeprowadzać także u niepełnoletnich pacjentów, a nawet u 6-miesięcznych dzieci. Poprawna diagnoza na wczesnym etapie może pomóc tysiącom pacjentów i doprowadzić do sporego przełomu w leczeniu cukrzycy. W ciągu najbliższego roku NHS ma przeszkolić około 280 przedstawicieli personelu medycznego z Wielkiej Brytanii, którzy mają wykonywać nowe badania w tym zakresie.
„Wdrożenie tego programu daje szansę na znaczący i niezwykle pozytywny rozwój leczenia cukrzycy” – zapewnia Dan Horwath z Diabetes UK.
Czytaj też:
Nowe bandaże zapobiegają... amputacji stopy cukrzycowej! Rewolucja?Czytaj też:
Lech Wałęsa od lat walczy z cukrzycą. Czym jest stopa cukrzycowa, przez którą trafił do szpitala?
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.