Niektóre z dawnych wierzeń odnośnie kobiet i ich ciał były po prostu dziwaczne. Wiele z nich wywodziło się z przesądów lub patriarchalnego przeświadczenia o wyższości mężczyzn nad kobietami. Na szczęście nauka dawno obaliła staromodne teorie, a dziś mogą funkcjonować one w kategoriach medyczno-historycznych ciekawostek.
Mity dotyczące kobiet, w które wierzyli nasi przodkowie
Masturbacja prowadzi do małego biustu
W epoce wiktoriańskiej masturbacja była objęta zakazem. Ludzie myśleli, że stymulowanie siebie jest nie tylko niemoralne, ale może prowadzić do opóźnień rozwojowych. Jak napisał John Cowan w The Science of a New Life, masturbacja prowadzi do płaskiej klatki piersiowej u dziewcząt. „Dziewczyny, które podążają za nawykiem masturbacji zwykle wykazują silne oznaki tego, że rozwój ich gruczołów jest niepowodzeniem". Mity o szkodliwości pieszczot były tak wszechobecne, że dokładano wszelkich starań, aby uniemożliwić dzieciom dotykanie ich intymnych części. Wprowadzono nawet urządzenia zapobiegające masturbacji. W tamtym czasie uważano także, że padaczka jest spowodowana masturbacją, a usunięcie łechtaczki „wyleczy” chorobę.
Kobieta w okresie jest nieczysta
Idea, że kobieta w okresie jest w jakiś sposób „nieczysta” sięga okresu starożytności i ma potwierdzenie w zapiskach z tamtego okresu. Idee te utrzymywały się w kulturze zachodniej jeszcze do... XX wieku. W latach dwudziestych lekarz Bela Schick opisał „menotoksynę”, rzekomą „toksynę menstruacyjną”, która wydzielała się w pocie miesiączkującej kobiety i miała moc powodowania więdnięcia kwiatów. Inne „badania” twierdziły, że menotoksyna zawarta w mleku matki powoduje kolkę u niemowląt i że kobieta, która była „menotoksyczna” w czasie ciąży, wywołuje u dziecka astmę.
Oglądanie brzydkich rzeczy w ciąży powoduje brzydkie dzieci
W XVIII wieku wiele osób uważało, że rzeczy, o których myśli kobieta, mogą wpływać na wygląd jej dziecka. W książce The Pregnant Imagination, Fetal Rights, and Women's Bodies: A Historical Enquiry Julia Epstein pisze, że miała miejsce debata na temat tego, czy „aktywność wyobraźni w umysłach kobiet w ciąży może wyjaśnić znamiona i wady wrodzone”. Wiele osób myślało, że kobieta może bezpośrednio wpływać na wygląd swojego dziecka. Z kolei patrzenie na nieatrakcyjne rzeczy miało spowodować, że dziecko będzie również nieładne.