Od pierwszych dni najazdu Rosji na Ukrainę w Polsce przychodzą na świat dzieci uchodźczyń. Swoje dzieci ukraińskie mamy rodziły już m.in. w szpitalach w Przemyślu i Hrubieszowe. Teraz o takich porodach informują także szpitale w Chełmie i Szczecinie.
Ukrainki Tatiana i Nikol urodziły się w polskich szpitalach
Nikol urodziła się w 40 tygodniu ciąży poprzez cesarskie cięcie ważąc 3,1 kg, mierząc 54 cm i otrzymując trzy dziesiątki w skali Apgar. Już za dwa dni będzie mogła udać się do swojego nowego domu, w którym z niecierpliwością wyczekuje siostrzyczki starszy brat Kiril i tata Andrzej – informuje szczeciński szpital Zdroje. Tydzień temu mama dziewczynki, pani Maluina, podjęła decyzję o ucieczce z Odessy. Wraz z 8-letnim synkiem wyruszyli samochodem w podróż w kierunku granicy polsko-ukraińskiej. Po polskiej stronie na rodzinę czekał pan Andrzej, który od miesiąca mieszka i pracuje w Szczecinie.
Od czasu wybuchu wojny w szpitalu Zdroje przyjętych zostało już kilkunastu pacjentów-uchodźców z Ukrainy. To noworodki, kilkuletnie dzieci i nastolatki, które wymagały zabezpieczenia na SOR z powodu urazów i ostrych infekcji. W ostatnich dniach do szpitala trafiły też kobiety w ciąży. Jedna z nich przebywa na Oddziale Patologii Ciąży.
Z kolei Szpital w Chełmie odpowiada za pomoc medyczną w dwóch punktach recepcyjnych, które zlokalizowane są w hali sportowej w Chełmie i w pałacu Suchodolskich w Dorohusku. Dyrektor chełmskiego szpitala Kamila Ćwik poinformowała, ze dziennie personel udziela w tych miejscach około 80-100 porad. Niektóre osoby przewożone są do szpitala, ale po konsultacji ambulatoryjnej na oddziale ratunkowym wracają do punktów recepcyjnych, gdzie czekają na nich bliscy. – Mieliśmy już pierwszy poród. Urodziła się dziewczynka o imieniu Tatiana, której matka Ukrainka schroniła się w Polsce. Dziecko ważyło 2,7 kg – mówi Kamila Ćwik.
Ponad milion uchodźców już w Polsce
Od początku wybuchu wojny na Ukrainie w Polsce schroniło się ponad milion uchodźców. To głównie kobiety i dzieci. Uciekający przed wojną mogą korzystać bezpłatnie z opieki medycznej w Polsce.
Czytaj też:
Pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy: szpitale, wizyty POZ, teleporady, szczepienia