Skuteczność leków przeciwnadciśnieniowych w ochronie przed zawałem serca, udarem i śmiercią naczyniową nie zależy od tego, czy lek jest przyjmowany rano, czy wieczorem – tak wynika z badania przedstawionego na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Hiszpanii. Serwis MedicalXpress określa badanie jako przełomowe.
Leki na nadciśnienie były tak samo skuteczne w obu grupach
Thomas MacDonald z Uniwersytetu w Dundee w Wielkiej Brytanii wraz ze swoim zespołem prześledzili ponad 21 tysięcy pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi. Czas obserwacji trwał ponad 5 lat. Pacjenci mieli losowo przydzielony czas brania zwykłych leków na nadciśnienie: część przyjmowała je rano, część wieczorem. Okazało się, że niezakończony zgonem zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu dotyczy niemal identycznego procenta pacjentów w obu grupach (3,4 proc. uczestników badania biorących leki wieczorem i 3,7 w grupie pacjentów przyjmujących leki rano).
– Osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny regularnie przyjmować leki przeciwnadciśnieniowe o porze dnia, która jest dla nich dogodna – powiedział MacDonald w oświadczeniu.
Czym jest nadciśnienie?
Nadciśnienie jest uważane za jedną z chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że w Polsce dotyka jedną na trzy osoby. Najczęściej bywa bagatelizowane, ponieważ wielu chorych nie ma pojęcia, że ma problemy z ciśnieniem krwi. Leczenie nadciśnienia powinno odbywać się zawsze pod nadzorem lekarza. Ustabilizowanie ciśnienia krwi zwykle nie oznacza, że pacjent może odstawić leki – w większości przypadków trzeba je przyjmować do końca życia.
Czytaj też:
Ile czasu trzeba jeść awokado, żeby skutecznie obniżyć poziom cholesterolu? To cię zaskoczy