- Nadciśnienie – jak wielu ludzi dotyczy ten problem?
- Nadciśnienie – pierwotne czy wtórne?
- Jakie wartości ciśnienia tętniczego wskazują na nadciśnienie?
- Jak rozpoznać nadciśnienie – pierwsze objawy
- Przyczyny nadciśnienia tętniczego
- Nadciśnienie a sód
- Jak obniżyć ciśnienie krwi?
- Picie wody to najprostszy sposób na obniżenie ciśnienia
- Woda z dużą zawartością minerałów
Powszechnie wiadomo, że nadciśnienie jest jednym z najczęściej występujących czynników ryzyka chorób serca, których możemy uniknąć, prowadząc m.in. zdrową dietę. Zbyt wysokie ciśnienie krwi zwiększa siłę krążącej krwi na ścianach tętnic. Jeśli stan się utrzymuje, może uszkodzić serce i zwiększyć ryzyko udaru i innych problemów zdrowotnych. Jaką dietę powinno się stosować przy nadciśnieniu i jaką pić wodę? Okazuje się, że to, co spożywamy, ma ogromny wpływ na prawidłowe ciśnienie krwi.
Nadciśnienie – jak wielu ludzi dotyczy ten problem?
Nadciśnienie tętnicze to niestety powszechne schorzenie, do którego rozwoju przyczynia się szybkie tempo życia, nieodpowiednie odżywianie i przewlekły stres. W Polsce już prawie 10 milionów ludzi cierpi na nadciśnienie tętnicze. To 30 procent wszystkich dorosłych Polaków! Problem jest nie tylko nagminny, ale też bardzo poważny – nieleczone nadciśnienie może przyczynić się do przedwczesnego zgonu, zawału serca lub udaru.
Nadciśnienie tętnicze jest efektem niewłaściwego sposobu odżywiania. Wiąże się je z nadmiarem sodu i cukru w diecie, spożywaniem tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, które odkładają się w naczyniach krwionośnych. Przy nadciśnieniu tętniczym należy zwracać uwagę również na poziom cholesterolu w organizmu, kolejną konsekwencję nieprawidłowych nawyków żywieniowych.
Bardzo często nadciśnienie tętnicze jest też powiązane z cukrzycą. U diabetyków nadciśnienie występuje prawie dwa razy częściej niż u osób zdrowych. Jest to powiązane z insulinoopornością, a także z nefropatią cukrzycową. Chorzy na cukrzycę często cierpią zatem również na nadciśnienie tętnicze.
Nadciśnienie – pierwotne czy wtórne?
Nadciśnienie dzielimy na:
- pierwotne – występuje u osób, które nie cierpią na choroby układu naczyniowo-nerkowego i choroby układu sercowo-naczyniowego. Przyczyny nadciśnienia nie są znane, może do nich się przyczyniać stres, zła dieta, choroby współistniejące, nieodpowiedni tryb życia. Ponad 90 procent problemów z nadciśnieniem ma charakter pierwotny
- wtórne – to nadciśnienie tętnicze, którego przyczyny są znane
Jakie wartości ciśnienia tętniczego wskazują na nadciśnienie?
Wysokie ciśnienie krwi to niebezpieczny stan, który może doprowadzić do udaru mózgu. Prawidłowe ciśnienie tętnicze powinno wynosić 120/80 mm Hg. Jeśli ciśnienie krwi wzrasta i przekracza 140/90 mm Hg, oznacza to stan nadciśnienia tętniczego. Aby przekonać się, czy mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym, należy przez minimum 2 tygodnie codziennie rano i wieczorem dokonywać pomiarów ciśnienia. Jeśli ciśnieniomierz będzie wskazywał podwyższone wartości, należy zgłosić się do lekarza.
Jak rozpoznać nadciśnienie – pierwsze objawy
Pierwsze objawy nadciśnienia mogą dotyczyć zawrotów głowy oraz bólu głowy, zwłaszcza porannego. Mogą wystąpić także zaburzenia akcji serca (np. tachykardia), przewlekłe zmęczenie i bezsenność. Jeśli takie objawy występują często, należy wybrać się do lekarza i wykonać badania, by przekonać się, czy ich przyczyną nie są problemy układu sercowo-naczyniowego. Wzrost ciśnienia krwi najczęściej odbywa się w sposób niekontrolowany, a niewiele osób ból głowy łączy z nadciśnieniem. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia jest kluczowe dla zachowania dobrego zdrowia i zmniejszenia ryzyka groźnych powikłań nadciśnienia tętniczego.
Przyczyny nadciśnienia tętniczego
Ciśnienie krwi może rosnąć na skutek wielu czynników. Może to być efekt nieodpowiedniego trybu życia, braku aktywności fizycznej i złego sposobu odżywiania. Dieta zachodnia z dużą zawartością sodu niestety wywiera duży wpływ na naczynia krwionośne i przyczynia się do pogorszenia ich kondycji. Duże spożycie soli, a także słodyczy, alkoholu i przetworzonych produktów to przepis na nadciśnienie tętnicze. Oprócz tego do problemów z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia krwi może przyczynić się przewlekły stres.
Nadciśnienie a sód
Zbyt duża ilość soli oraz sodu może podnosić ciśnienie tętnicze i przyczyniać się do zmian w naczyniach krwionośnych. Jest to stan niebezpieczny, który może spowodować rozwój problemów sercowo-naczyniowych, a także wywołać udar mózgu.
Osoby, którym pomiary wykazują podwyższone ciśnienie krwi naczyń krwionośnych, powinny zatem wykluczyć sól z diety lub znacznie zmniejszyć spożycie soli i produktów bogatych w sód. To ważne działanie przy nadciśnieniu, które może pozytywnie wpłynąć na zdrowie.
Jak obniżyć ciśnienie krwi?
Tym, co obniża ciśnienie krwi, jest zdrowy tryb życia. Jednym z najlepszych sposobów na obniżenie ciśnienia krwi jest zmiana sposobu odżywiania. Jeśli chcemy obniżyć nadciśnienie, powinniśmy zwrócić uwagę na dietę oraz aktywność fizyczną.
Owoce morza, zdrowe tłuszcze, orzechy, oleje, produkty zbożowe, warzywa i owoce to produkty, które są zalecane w diecie osób z nadciśnieniem tętniczym. Szczególne znaczenie mają ryby oraz owoce morza, które wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego. Z diety natomiast należy wyeliminować tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, produkty przetworzone, fast foody, słodycze, a także alkohol i używki. Niewskazane jest również picie dużych ilości kawy, ponieważ zawiera ona kofeinę, która może podnosić ciśnienie krwi.
Co ciekawe, z badań wynika, że zjedzenie kilku kostek gorzkiej czekolady może korzystnie oddziaływać na stan naczyń krwionośnych i wspomóc obniżenie ciśnienia krwi. Oczywiście, gorzka czekolada dostarcza kalorii, ale też zawiera flawanoidy, przeciwutleniacze, które poprawiają elastyczność tętnic. Dzięki temu jest w stanie korzystnie oddziaływać na naczynia krwionośne i poprawiać ich kondycję.
Oprócz tego konieczny jest ruch. Aktywność fizyczna pozwala rozładować stres, dotlenić organizm i zaopatrzyć go w składniki odżywcze. Oprócz tego wzmacnia pracę serca i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Picie wody to najprostszy sposób na obniżenie ciśnienia
Aby obniżyć ciśnienie krwi, należy nie tylko stosować odpowiednią dietę, ale również pić duże ilości wody. Woda pozwala usunąć sód z organizmu, ugasić pragnienie, a także uregulować ciśnienie tętnicze.
Nie każda woda jednak jest tak samo wskazana. Najlepszym wyborem będzie woda zawierająca mało sodu. Warto zwrócić uwagę na to, by znajdowały się w niej jony magnezu oraz wapnia. Wody średniozmineralizowane zawierające jony potasu, magnez to dobry sposób na nawodnienie organizmu, dostarczenie mu składników odżywczych i obniżenie ciśnienia krwi.
Woda z dużą zawartością minerałów
Ostatnie badania powiązały wodę pitną o wyższym zasoleniu z obniżeniem ciśnienia krwi u osób mieszkających w nadmorskim regionie Bangladeszu. Źródła wody pitnej w regionie mogą się różnić zasoleniem z powodu napływu wody morskiej. Podczas gdy woda o wyższym zasoleniu zawiera więcej sodu, co może podnosić ciśnienie krwi, ma też więcej wapnia i magnezu – składników, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi. Zdaniem naukowców te dwa elementy mogą przewyższać szkodliwość sodu.
Z wielu różnych badań jasno wynika, że nawet niewielkie obniżenie ciśnienia krwi, ale konsekwentnie wykonywane, może mieć duży wpływ na zmniejszenie ryzyka chorób serca i przedwczesnego zgonu. Naukowcy omówili swoje odkrycia na łamach magazynu Journal of the American Heart Association.
Czytaj też:
Stres plus brak snu to zabójcze połączenie dla sercaCzytaj też:
Zacznij jeść 3 daktyle dziennie i zobacz, co się stanie
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.