W dużym badaniu analizuje się, które rodzaje węglowodanów wpływają na ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. „Sugeruje się, że wysokie spożycie węglowodanów wiąże się z wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2” – powiedział kierownik zespołu badawczego dr Kim Braun z Erasmus University Medical Center i Harvard TH Chan School of Public Health. „Sprawdziliśmy, czy ten efekt jest inny w przypadku węglowodanów wysokiej jakości i węglowodanów niskiej jakości, które obejmują rafinowane ziarna, słodkie produkty spożywcze i ziemniaki”.
Braun przedstawi nowe odkrycia w ramach wirtualnej konferencji NUTRITION 2020 LIVE ONLINE, prowadzonej przez American Society for Nutrition (ASN).
Jedzenie pełnych ziaren może pomóc obniżyć ryzyko cukrzycy
Naukowcy przeanalizowali dane z trzech badań, które objęły pracowników służby zdrowia w USA. Wśród nich było 69 949 kobiet z Badania Zdrowia Pielęgniarek, 90 239 kobiet z Badania Zdrowia Pielęgniarek 2 i 40 539 mężczyzn z badania uzupełniającego specjalistów ds. zdrowia. Podczas badań udokumentowano prawie 12.000 przypadków cukrzycy typu 2.
Naukowcy zaobserwowali mniejsze ryzyko cukrzycy typu 2, gdy wysokiej jakości węglowodany zastąpiły kalorie z nasyconych kwasów tłuszczowych, jednonienasyconych tłuszczów, wielonienasyconych tłuszczów, białka zwierzęcego i białka roślinnego. Odkryli również, że zastąpienie węglowodanów niskiej jakości nasyconymi tłuszczami, ale nie innymi składnikami odżywczymi, wiąże się z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2.
„Wyniki te podkreślają znaczenie odróżnienia węglowodanów od źródeł wysokiej i niskiej jakości podczas badania ryzyka cukrzycy”, powiedziała Braun. „Przeprowadzenie podobnych badań na ludziach o różnym pochodzeniu społeczno-gospodarczym, pochodzeniu etnicznym i wieku zapewni wgląd w to, w jaki sposób te ustalenia mają zastosowanie dla innych grup”.
Ze względu na odwołanie spotkania Nutrition 2020, które miało się odbyć w Seattle, streszczenie zostanie przedstawione w ramach wirtualnego spotkania ASN, NUTRITION 2020 LIVE ONLINE, które odbędzie się w dniach 1-4 czerwca 2020 r.
Czytaj też:
Czy dieta ketogeniczna jest skuteczna w przypadku kobiet?