Młodzi rodzice są często zaniepokojeni, że ich pociecha jeszcze nie korzysta z nocnika, a przecież dziecko znajomych już to robi. Jednak, jak zaznacza Gosia Włodarczyk, nie warto się z odpieluchowaniem spieszyć. Zwłaszcza jeśli pociecha nie jest jeszcze na to gotowa. Konsekwencjami mogą być bowiem: nietrzymanie moczu w dorosłym wieku, parcia naglące i obniżenie narządów miednicy mniejszej.
Kiedy rozpocząć odpieluchowanie?
Jak pisze fizjoterapeutka:
Około 2. roku życia dziecko zaczyna kontrolować zwieracze i umie je rozluźniać i napinać w sposób świadomy. Zbyt wczesne wysadzanie na nocnik dziecka, czyli wtedy, kiedy nie przejawia oznak gotowości, przyczynia się do niewłaściwych wzorców wypróżniania.
Te nawyki toaletowe stanowią ważny element profilaktyki oraz terapii dysfunkcji dna miednicy. Kierowane niewłaściwymi wzorcami, dziecko zaczyna przeć, by dostać nagrodę od rodzica, a w dorosłym życiu taki sposób wypróżniania, jak zauważa ekspertka, skutkuje obniżeniem narządów, zaburzeniem pracy mięśni dna miednicy i ich relaksu oraz nietrzymaniem moczu i gazów. Niewskazane jest również puszczanie dziecku wody, bo w dorosłości może odczuwać parcie na pęcherz tylko wtedy, gdy usłyszy dźwięk lejącej się wody.
Jakie są objawy gotowości dziecka do odpieluchowania?
Gosia Wlłodarczyk wśród tych objawów wymienia sytuacje, gdy:
- dziecko jasno komunikuje że zrobiło siku/kupę w pieluchę lub że ma ochotę zrobić
- nie ma ochoty chodzić w pieluszce
- zagląda do pieluszki, ciekawi się skąd się bierze mocz/stolec
- jest zainteresowane/podgląda z zainteresowanie czynności toaletowe rodziców
Fizjoterapeutka podkreśla więc, by dziecka do niczego nie zmuszać, ponieważ samo w pewnym momencie będzie chciało robić siku jak mama, tata czy siostra. Podaje również przykład swojego synka, który na kilka miesięcy przed swoimi 3. urodzinami wrócił z przedszkola, zdjął pieluchę i powiedział, że więcej jej nie założy. I wcielił swój plan w życie.
instagramCzytaj też:
Jak i kiedy nauczyć dziecko korzystać z nocnika?