Sztuczna inteligencja w walce z „chorobą naszych czasów”
Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, problemy z płodnością dotykają co roku ok. 1,5 mln polskich par. Z pomocą przychodzi im współczesna medycyna, która coraz częściej wykorzystuje sztuczną inteligencję i rozwiązania na niej oparte. W aplikacji OvuFriend zastosowano unikalne algorytmy stworzone i opracowane przez znakomity zespół ekspertów medycznych oraz ekspertów od sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Aplikacja, na podstawie wprowadzanych danych o zdrowiu, samopoczuciu i odczuwanych objawach, uczy się płodności kobiety, wyznacza dni, w których prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe, ale również wykrywa problemy z płodnością na bardzo wczesnym etapie. Niektóre symptomy, często niepowiązane bezpośrednio z płodnością, mogą wskazywać wiele nieprawidłowości, których wczesna diagnoza pomoże skrócić czas starania się o dziecko i zapobiec rozwijaniu się schorzenia utrudniającego zajście w ciążę.
– Sztuczna inteligencja coraz skuteczniej wspiera nas w dbaniu o zdrowie. Dzięki zaawansowanym algorytmom wykorzystywanym w medycynie, możliwa jest szybsza i dokładniejsza diagnoza wielu chorób. W OvuFriend Postanowiliśmy wykorzystać możliwości, jakie daje artificial intelligence (AI), bo wierzymy, że moc danych może zrewolucjonizować wiedzę o płodności kobiet i – jeśli taki jest cel – pomóc kobietom szybciej zajść w ciążę. Nasza aplikacja jest również skuteczna dla kobiet z nieregularnymi i trudnymi w interpretacji cyklami. To między innymi odróżnia ją od zwykłych kalkulatorów dni płodnych dostępnych w internecie – mówi Joanna Fedorowicz, współzałożycielka i CEO OvuFriend.
Naukowe podejście, analityka i statystyka
OvuFriend bazuje na trzech kategoriach algorytmów, powstałych w wyniku realizacji projektu badawczo-naukowego, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Aplikacja wykorzystuje:
-
algorytmy analizujące płodność kobiety (wyznaczają owulację, analizują na bieżąco cykl miesiączkowy, dane historyczne, wprowadzane dane, wyznaczają dni płodne/niepłodne),
- algorytmy wczesnej detekcji nieprawidłowości (na podstawie analizy cykli miesiączkowych i wpisanych na bieżąco danych o zdrowiu, odczuwalnych objawach czy samopoczuciu, pomagają wykryć problemy z płodnością na bardzo wczesnym etapie) oraz
- tzw. inteligentny komunikator wspierający użytkownika w aplikacji (dopytuje użytkowniczki
- ważne, brakujące dane oraz pozwala jej lepiej korzystać z aplikacji).
– Algorytmy wykorzystane w aplikacji OvuFriend powstały w oparciu o fakty, liczby oraz miliony danych na temat cykli miesiączkowych, odczuwalnych objawów, zażywanych leków i kobiecej płodności. Naukowcy zaangażowani w projekt badają wiele różnych zależności, analizują parametry najdokładniej przewidujące status płodności lub zwiastujące problemy z płodnością. Jeśli system wykryje coś niepokojącego w cyklach miesiączkowych, poinformuje użytkowniczkę o konieczności konsultacji z lekarzem. W ten sposób znacznie skraca się czas diagnozy, a tym samym również czas starania o dziecko – dodaje dr hab. med. Iwona Szymusik, wspierająca OvuFriend od strony merytorycznej.
Aspekt psychologiczny równie ważny
OvuFriend, oprócz inteligentnego kalkulatora dni płodnych, który precyzyjnie wyznacza owulację, wykrywa potencjalne anomalie w cyklu i analizuje pierwsze objawy ciążowe szacując szanse na ciąże w danym cyklu, zapewnia również użytkowniczkom m.in. codzienne porady, spersonalizowaną analizę cyklu miesiączkowego, dietę płodności oraz jeśli wykryje coś niepokojącego zniżki do specjalistów zdrowia intymnego. Ważnym i nieodłącznym elementem OvuFriend jest ogromna społeczność wspierających się kobiet, które dzielą się swoimi historiami starań o dziecko.
– Aspekt psychologiczny podczas starań o dziecko odgrywa bardzo dużą rolę. Jesteśmy dumni, że udało nam się stworzyć miejsce, w którym kobiety znajdują nie tylko potrzebną wiedzę, ale również zrozumienie i wsparcie innych kobiet starających się o ciążę. Stres odczuwany w przypadku problemów z płodnością jest często niezauważany lub lekceważony. Kobiety współtworzące społeczność OvuFriend dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem, radościami, ale również smutkami i niepowodzeniami. Często nawiązują wirtualne znajomości podczas starań o ciążę, które później przeradzają się w realne przyjaźnie trwające jeszcze długo po urodzeniu dziecka. To sprawia, że platforma OvuFriend jest miejscem niezwykłym – dodaje Joanna Fedorowicz, współzałożycielka i CEO OvuFriend.
Aplikacja OvuFriend jest dostępna w GooglePlay i właśnie ukazała się w AppStore.
Czytaj też:
Cykl menstruacyjny wcale nie trwa 28 dni? Zaskakujące wyniki najnowszych analiz