Ostatnie badanie opublikowane w „npj Digital Medicine” wykazało, że średni cykl wynosi 29,3 dni. Standardowy, 28-dniowy cykl menstruacyjny, jakiego uczono nas w szkole, występuje jedynie u 13 proc. kobiet.
Naukowcy z University College London połączyli siły z aplikacją antykoncepcyjną o nazwie Natural Cycles, aby przeanalizować ponad 600 000 cykli menstruacyjnych ponad 120 000 anonimowych użytkowniczek aplikacji z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwecji.
Prawie 65 proc. z nich miało cykle trwające od 25 do 30 dni. Cykl menstruacyjny jest kwestią indywidualną i może być różny. Co więcej, nawet u tej samej kobiety długość cyklu może się wydłużać i skracać. 27 dni w jednym cyklu i 30 dni w następnym nie uważa się na nieregularny cykl.
Cykl menstruacyjny może się zmieniać
Magiczna liczba „28” tak bardzo utkwiła w pamięci niektórych kobiet, że martwi je nawet niewielkie odstępstwo. Tymczasem specjaliści na łamach serwisu „HealthLine” apelują o zachowanie zdrowego rozsądku – dążenie do perfekcji nie ma sensu.
Ponieważ owulacja, która ma miejsce w połowie cyklu, jest tak ważna dla ciąży, obawy mogą często wynikać z trudności w poczęciu. Lepsze zrozumienie cykli może pomóc kobietom ustalić, czy powinny udać się do lekarza. Zmienność cyklu może być pierwszym objawem, który kobieta zauważa, gdy ma nieprawidłowości tarczycy, inne problemy hormonalne, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS).
Czytaj też:
Co krew miesiączkowa może powiedzieć o stanie twojego zdrowia?