Jak podał zielonogórski szpital, w tej chwili placówka ma zapas jedynie 10 litrów drogocennego płynu. „A miesięcznie nasze dzieciaczki wypijają blisko 30 litrów! Tylko w tym roku z mleka pozyskanego od innych mam skorzystało aż 335 malutkich pacjentów, głównie wcześniaków. To ważne, bo dzięki naturalnemu pokarmowi szybciej dochodzą do zdrowia i lepiej się rozwijają. Mają po prostu większą szansę na przeżycie…” – można przeczytać na facebookowym fanpejdżu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.
Czym jest bank mleka?
Zielonogórski szpital jest wśród kilkunastu ośrodków w Polsce, w których realizowany jest projekt „Wsparcie matek i dzieci w prawidłowym żywieniu w kryzysie”. Bank Mleka Kobiecego działa tu od czterech lat i każdego roku dostarcza mleko dla ponad 300 dzieci hospitalizowanych na oddziale neonatologicznym, podając 250-300 litrów mleka wcześniakom, których mamy z różnych przyczyn nie mogą karmić. Bank mleka gwarantuje każdemu choremu dziecku zapas naturalnego mleka. Jak podkreśla szpital, dla przedwcześnie narodzonych dzieci mleko kobiece to nie tylko pokarm, ale i lek. Zapobiega wielu powikłaniom i pomaga zdrowieć w przypadku ich wystąpienia.
Jak można oddać mleko?
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze prosi o kontakt mamy, które posiadają zapasy mleka i chcą pomóc. Wszystkie niezbędne informacje można uzyskać w godz. 7.00-14.00 pod numerem tel. 68 300 07 63 lub 730 711 767.
Szpital na stronach Banku Mleka Kobiecego podaje także szczegółowe warunki, kto może oddać mleko. „Dawczynią może być tylko zdrowa kobieta w okresie laktacji, która karmiąc własne dziecko zdecyduje się oddawać swoje mleko na potrzeby innych dzieci. Współpraca z bankiem mleka kobiecego jest honorowa, to znaczy, że dawczyni nie otrzymuje gratyfikacji z tytułu oddawania swojego mleka. Jednak jest wyposażana w odpowiednie akcesoria służące właściwemu odciąganiu i przechowywaniu pokarmu” – czytamy. Kandydatka na dawczynię musi wykonać badania krwi pod kątem HIV, zapalenia wątroby typu B i C oraz kiły. Ponadto kobieta podczas współpracy z bankiem nie może palić papierosów, pić alkoholu, pić dużej ilości napojów zawierających kofeinę, przyjmować niektórych leków i zażywać narkotyków.
Czytaj też:
Należy do grupy „Boskich matek”. Mimo raka piersi urodziła dwóch synów. Lekarze mówili o cudzieCzytaj też:
Choroby alergiczne u dzieci mogą mieć wspólną przyczynę. Badania