-
Trzylatka z wagą niemowlęcia. Dietetyk dla „Wprost”: „Niedożywienie jest teraz powszechnym problemem”
Kilka dni temu całą Polską wstrząsnęła historia trzylatki, która trafiła do zielonogórskiego szpitala z objawami skrajnego wygłodzenia. Dziewczynka ważyła zaledwie 8 kilogramów. Znany dietetyk w rozmowie z „Wprost” zdradza, czym grozi...
OdżywianieProduktyDietyStrefa PacjentaPaulina Cywka -
Dodatkowe badania dla dzieci i dla dorosłych. Ministerstwo planuje zmiany
O planach Ministerstwa Zdrowia w zakresie profilaktyki i prewencji wtórnej mówił podczas debaty Medyczna Racja Stanu Maciej Karaszewski, dyrektor Departamentu Lecznictwa.
BadaniaStrefa PacjentaAnna Kopras-Fijołek -
Prof. Wojciech Młynarski: To krok milowy w kierunku poprawy opieki onkologicznej dla dzieci
O Krajowej Sieci Onkologii i Hematologii Dziecięcej rozmawiali z minister zdrowia eksperci Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.
Choroby nowotworoweInnowacje i farmacjaProfilaktyka i leczenieStrefa Pacjenta -
Order Uśmiechu od dzieci z przewlekłą chorobą. Diagnoza zmienia całe ich życie
Za ciepło, za troskę i tworzenie lepszego świata dla dzieci z celiakią i na diecie bezglutenowej –Małgorzata Źródlak otrzymała Order Uśmiechu.
BadaniaStrefa Pacjenta -
„Bez zdrowia nie można mówić o bezpieczeństwie państwa”. Medyczna Racja Stanu o wyzwaniach na 2025 r.
– Naszym priorytetem musi być szeroko pojęte bezpieczeństwo zdrowotne, zarówno dzieci, jak dorosłych, profilaktyka i stosowanie skutecznego leczenia – podkreślali eksperci podczas debaty Medycznej Racji Stanu. Mówili też o wyzwaniach na...
Strefa PacjentaOpinie i wywiadyKatarzyna Pinkosz -
Rewolucja w cukrzycy typu 1. Chorobę można wykryć wcześniej
– Wykrycie choroby we wczesnym stadium daje szansę na zaopiekowanie się dzieckiem i pozwala zapobiec powikłaniom – mówi prof. Agnieszka Szypowska.
-
Dagmara Staniszewska: Widzimy, że ci pacjenci są szczęśliwi. To dla nas najważniejsze
Prezes Fundacji dla Dzieci i Dorosłych z Cukrzycą otrzymała – podczas konferencji „Wizjonerzy Zdrowia 2024” – Nagrodę w kategorii Działania na Rzecz Chorych.
Strefa PacjentaProfilaktyka i leczenieTerapieAnna Kopras-FijołekWideo -
Zaskocz rodzinę na Wigilii. Ta ryba bez ości i toksyn jest zdrowsza i smaczniejsza niż karp
Karp na Wigilię to standard. Warto jednak czasem odejść od świątecznej tradycji. Bożonarodzeniowy „klasyk” ma bowiem poważną konkurencję. Inna ryba jest od niego lepsza. Prawie nie ma ości i nie zawiera toksyn. Sprawdź, jaką rybę kupić...
ProduktyOdżywianie -
Specjaliści o skuteczności szczepień przeciwko HPV prowadzonych w szkołach
Szczepienia przeciwko HPV prowadzone w szkołach są skuteczniejsze niż realizowane w inny sposób – podkreślają konsultanci krajowi z wielu dziedzin medycyny.
-
Nowy wariant małpiej ospy w Niemczech. Zamknięto szkołę
W Niemczech wykryto wirusa małpiej ospy u rodziny z dwójką dzieci. By zapobiec rozprzestrzenianiu się groźnej choroby, zarządzono kwarantannę i zamknięto szkołę nieopodal Kolonii.
-
Polacy wciąż wypatrują takich ofert. Sylwester w uzdrowisku last minute
„Dla tych, którzy nie sprecyzowali jeszcze swoich sylwestrowych planów” – tak promuje swoją ofertę uzdrowisko Kudowa-Zdrój. To miasto w malowniczej dolinie zachwyca wielu Polaków.
-
Dziecko w szpitalu. Wsparcie dla małoletniego pacjenta onkologicznego
Zarówno dzieci, jak i ich rodzice powinni otrzymywać wsparcie psychologiczne. Mogą korzystać również z innych form tak ważnej pomocy.
Strefa PacjentaChoroby nowotworowe -
Rewolucja w leczeniu chorób rzadkich? Nowe terapie niczym szczepionka przeciwko grypie
Naukowcy z Oxfordu chcą opracować uniwersalną terapię genetyczną, którą będzie można dostosowywać do konkretnych rzadkich chorób. Badania mają trwać 14 lat i kosztować 50 mln funtów.
-
Leczenie otyłości w Polsce. Co z programami KOS-BMI 30 PLUS i KOS-BAR?
Czy Ministerstwo Zdrowia planuje zwiększenie dostępności ośrodków leczenia otyłości? To jedno z pytań, na jakie musiał odpowiedzieć resort.
-
Masowa likwidacja w opiece zdrowotnej. Wszystko w rękach prezydenta
Nadchodzą zmiany w zasadach działania gabinetów pielęgniarek i położnych. Czy od 1 stycznia 2025 roku grozi im masowa likwidacja? Decyzja w rękach prezydenta.
-
Życie z rakiem jelita grubego. Kolonoskopia ratuje życie
Chorujący na raka jelita grubego Grzegorz Rozalski uważa, że głównie stres go wykończył, praca na lotnisku. Plus nieświadomość, zaniechanie badań. Koloskopia ratuje życie.
Beata Igielska -
Świąteczne dania z makiem mogą poważnie zaszkodzić. Sprawdź, czy ty i twoi bliscy jesteście w grupie ryzyka
Wiele osób nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez makowca, kutii czy makówek. Nie każdy może jednak sięgać po te przysmaki. W pewnych sytuacjach mogą bowiem poważnie zaszkodzić zdrowiu. Sprawdź, kiedy należy z nich zrezygnować.
ProduktyOdżywianieBezpieczeństwo żywności -
Specjaliści: Opryszczka narządów płciowych dotyczy aż jednej piątej populacji
Około 846 mln osób w wieku od 15 do 49 lat na świecie cierpi z powodu opryszczki narządów płciowych. To oznacza, że dotyczy to 20 proc. tej populacji.
-
Jej synek miał najpiękniejsze oczy na świecie. „Co mi zostawił? Miłość. Nigdy się nie podejrzewałam, że można kogoś tak kochać”
Mnie też dużo kosztowało, żeby powiedzieć, zrobić taki coming out, że mój synek jest śmiertelnie chory, bo czułam, że to ze mną coś jest nie tak. Czułam, że jestem w jakiś sposób niepełnowartościowa, bo przecież wszystkie dzieci rodzą...
ChorobyCiąża i dzieckoOpinie i wywiadyPaulina Socha-JakubowskaWideo -
Nowotwory, cukrzyca, nadciśnienie, endometrioza: co wiesz, o badaniach wspieranych przez ABM
Diagnostyka i leczenie nowotworów u dzieci, spowolnienie tempa rozwoju cukrzycy typu 1, skuteczniejsze leczenie nadciśnienia tętniczego, szybsze rozpoznawanie endometriozy: to niektóre z badań finansowanych przez Agencję Badań...
Innowacje i farmacjaMaciej PinkoszQuiz -
Jesteśmy u progu rewolucji w cukrzycy typu 1. „W poszukiwaniu nowych leków biorą udział też polscy naukowcy”
Osobom z cukrzycą typu 1 możemy zaproponować tylko insulinę. Obecnie naukowcy na całym świecie poszukują leków, które mogłyby u pacjentów na wczesnym etapie cukrzycy wspomóc pracę komórek trzustki produkujących insulinę – mówi prof....
Opinie i wywiadyKatarzyna PinkoszWideo