Kwestia ta była badana przez lata ze sprzecznymi ustaleniami. Ale trzy ostatnie badania wykazały, że pogoda ma pewien wpływ, podkreślił dr Robert Shmerling, pisząc dla Harvard Health Blog.
Co mówią badania o pogodzie i bólu stawów?
W jednym badaniu z udziałem 222 uczestników z zapaleniem stawów biodrowych naukowcy z Holandii odkryli, że pacjenci zgłaszali nieco gorszy ból i sztywność wraz ze wzrostem ciśnienia i wilgotności powietrza, ale wpływ pogody był mimo wszystko niewielki. Inne badanie dotyczyło objawów związanych z pogodą u 800 dorosłych Europejczyków z zapaleniem stawów biodrowego, kolanowego lub rąk. Badani zgłaszali nasilający się ból i sztywność przy większej wilgotności, zwłaszcza w chłodne dni.
Uczestnicy trzeciego badania zgłosili objawy przewlekłego bólu. Większość z 2600 osób miała jakiś rodzaj zapalenia stawów. Badanie to wykazało „skromne relacje” między bólem a wyższą wilgotnością, niższym ciśnieniem atmosferycznym i większą prędkością wiatru.
Wcześniejsze badania dotyczyły wpływu deszczu, wilgotności oraz wzrostu lub spadku ciśnienia. Znaczenie mogą mieć wilgotność, temperatura, opady i ciśnienie atmosferyczne – wyliczył Shmerling. „Po przejrzeniu badań stwierdziłem, że nie wiem, jak odpowiedzieć moim pacjentom, którzy pytają mnie, dlaczego ich objawy pogarszają się, gdy jest duża wilgotność lub nadchodzi deszcz, lub gdy ma miejsce inne zdarzenie pogodowe” – powiedział Shmerling w wiadomościach Harvard Health. „Zazwyczaj mówię im, że po pierwsze, uważam, że istnieje związek między pogodą a objawami ze strony stawów, a po drugie, naukowcy nie byli w stanie dowiedzieć się, co jest najważniejsze w pogodzie i objawach zapalenia stawów lub dlaczego powinien istnieć związek” – dodał.
Jak analizy pogody mogą pomóc chorym?
Nie jest również jasne, czy wiedza o wpływie pogody jest pomocna. Nowe badania prawdopodobnie nie będą miały wpływu na poszczególne osoby cierpiące na zapalenie stawów, dopóki nie będzie można precyzyjnie kontrolować pogody lub środowiska wewnętrznego. Mimo to identyfikacja powiązania może pomóc w zrozumieniu przyczyn i mechanizmów objawów zapalenia stawów, co może prowadzić do lepszych metod leczenia lub strategii zapobiegawczych.
Czytaj też:
Maść końska pomaga na bóle mięśni. Jak działa i jak ją stosować?