Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. W drugim trymestrze zaczyna być już widoczny ciążowy brzuszek, powiększają się też piersi i może wydobywać się z nich produkowane mleko. Od początku 14. tygodnia ciąży rozwój dziecka ma na celu stopniowe dojrzewanie wszystkich narządów i układów.
Ciąża: drugi trymestr
Pomiędzy 14. a 26. tygodniem ciąży przyszłe mamy zaczynają rozkwitać i w pełni cieszyć się swoim odmiennym stanem. Na koniec pierwszego trymestru płód jest już spory, bo mierzy około 8 cm i waży średnio 20-30 g, a także porusza się, więc już niedługo będziesz mogła wyczuć jego pierwsze ruchy. Początkowo delikatne, jak trzepotanie skrzydeł motyla, a następnie mocne i dające znać o samopoczuciu dziecka oraz pozwalające ocenić, czy maluch śpi, a może cieszy się z możliwości aktywnej „zabawy” w łonie mamy, z której pod koniec trzeciego trymestru ciąży będzie musiał zrezygnować.
Drugi trymestr krok po kroku
W drugim trymestrze ciąży następuje wzrost i rozwój wszystkich komórek organizmu dziecka. Rośnie ono stosunkowo szybko, jednak na prawdziwy skok masy malucha oraz jego intensywne wzrastanie trzeba jeszcze poczekać do trzeciego trymestru.
W drugim trymestrze ciąży komórki narządów i układów nie tylko rosną, ale także doskonalą swoje funkcje. Działa już nie tylko serce, ale także m.in. układ moczowy. Nadal elastyczny kręgosłup oraz kości rozwijają się, choć na razie nie kostnieją. Narządy i układy płodu są już na tyle ukształtowane, że może zostać dokonana ocena ich anatomii, a także możliwe jest wykrycie niektórych wad wrodzonych. Kształtem płód zaczyna przypominać małego człowieka – ma wykształconą głowę, ręce i nogi, a także skórę. W 16. tygodniu ciąży możliwe jest już poznanie płci dziecka, jednak zależy to od sposobu jego ułożenia się podczas badania. Najczęściej płeć rozpoznawana jest około 20. tygodnia ciąży, gdy narządy płciowe są już dobrze widoczne.
Pomiędzy 18. i 22. tygodniem ciąży przychodzi czas na bardzo ważne badanie tzw. USG połówkowe. Badanie to pozwala wykryć większość nieprawidłowości w budowie anatomicznej oraz ocenić pracę narządów wewnętrznych np. sprawdzić, czy układ pokarmowy dziecka jest drożny i właściwie ukształtowany. Pomiędzy 18. i 20. tygodniem można także wyczuć coraz bardziej intensywne, mocniejsze ruchy dziecka, które mając jeszcze sporo wolnego miejsca, chętnie korzysta z aktywności.
W drugim trymestrze ciąży maluch potrafi przełykać, zaciskać piąstki, ssać kciuk. W 23. tygodniu ciąży dziecko słyszy dźwięki, bo jego narząd słuchu został już niemal w pełni ukształtowany. Około 26. tygodnia ciąży można zauważyć podczas badania USG mimikę twarzy dziecka – maluch może się już uśmiechać, marszczyć twarz, a także ziewać.
W 26. tygodniu ciąży płód waży około 1 kg i mierzy 35 cm. W kolejnych 3 miesiącach będzie zwiększał swoją masę ciała i nadal wzrastał, przygotowując się na opuszczenie macicy.
Drugi trymestr ciąży – zmiany w wyglądzie przyszłej mamy
W drugim trymestrze ciąży zaczyna być ona widoczna. Brzuch stopniowo się zaokrągla i uwypukla, a masa ciała kobiety ciężarnej zaczyna wzrastać. W tym okresie pojawiają się także zachcianki ciążowe. Noszone wcześniej ubrania przestają być wygodne, a przyszła mama nabiera kształtów nie tylko w okolicy brzucha. Pomiędzy 14. a 26. tygodniem ciąży nadal powiększają się piersi i pojawia się ich charakterystyczne mrowienie, które świadczy o laktacji. Z gruczołów sutkowych może już zacząć wydobywać się mleko.
Większość kobiet w drugim trymestrze prawidłowo przebiegającej ciąży cieszy się doskonałym samopoczuciem, choć pojawiają się także różne dolegliwości, które mogą uprzykrzać życie m.in. częste parcie na pęcherz, zgaga, ból w pachwinie oraz zawroty głowy podczas nagłej zmiany pozycji.
Kobiety wkraczające w drugi trymestr ciąży mają za sobą nerwowy czas pierwszych trzech miesięcy, w których najczęściej dochodzi do poronienia. Jednak pomiędzy 4. a 6. miesiącem ciąży także mogą pojawić się różne komplikacje, które manifestują się m.in. krwawieniem z dróg rodnych i skurczami brzucha.
Czytaj też:
Ciąża urojona – kiedy brzuch się powiększa, a dziecka nie ma. Jak to możliwe?