W miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie walka o powstrzymanie wywoływanej przez niego choroby COVID-19 odbywa się na publicznych eventach, od targów rolniczych po festiwale muzyczne, a może nawet Igrzyska Olimpijskie 2020.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie ogłosiła wybuch pandemii COVID-19. W świetle tego oznaczenia – i ponieważ wiele narodów na całym świecie stara się powstrzymać chorobę – rządy, firmy i organizacje starają się ograniczyć kontakt poprzez odwoływanie dużych zgromadzeń publicznych w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Działania te obejmowały zamknięcie parków rozrywki, takich jak Disneyland, zawieszenie sezonów w profesjonalnych ligach sportowych oraz zmianę harmonogramu lub odwołanie festiwali i konferencji.
Masowe odwoływanie potęgowało jedynie niepokój i panikę z powodu choroby, która już spowodowała wyraźnie zgłaszany niedobór towarów – w tym środków do dezynfekcji rąk, środków czyszczących i papieru toaletowego – w całych Stanach Zjednoczonych. I chociaż skuteczność lub konieczność gromadzenia zapasów środków różnego rodzaju jest dyskusyjna, eksperci twierdzą, że ograniczenie potencjalnego narażenia na wirusa podczas masowych zgromadzeń publicznych jest dobrym krokiem.
Gotowość, a nie panika
– Myślę, że jest to uzasadniony sposób zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa – powiedział dr Robin Patel, specjalista chorób zakaźnych Mayo Clinic i prezes American Society for Microbiology. – Ten wirus jest niepokojący. Rozprzestrzenia się w Stanach Zjednoczonych i trzeba go powstrzymać. Tam, gdzie pojawiły się przypadki, musimy powstrzymać ich rozprzestrzenianie się, aby inni ludzie nie zostali zarażeni… To na publicznych wydarzeniach ludzie się spotykają, a z punktu widzenia transmisji nie gromadzenie się w ten sposób ma sens.
Koronawirus rozprzestrzenia się, podobnie jak inne wirusy wywołujące typowe choroby układu oddechowego, takie jak grypa: poprzez „kropelki” wydalane przez kaszel, kichanie i oddychanie. Za każdym razem, gdy dana osoba znajduje się w bliskiej odległości od osoby zakażonej koronawirusem, istnieje możliwość transmisji drogą kropelkową. Dlatego urzędnicy zdrowia publicznego, w tym CDC sugerują ograniczenie narażenia poprzez masowe spotkania.
CDC ogłosiło nawet własny zestaw wytycznych względem takich wydarzeń. Jedną z rekomendacji dla organizatorów wydarzeń jest ustalenie, kiedy wydarzenia muszą zostać odwołane, co zostało wyraźnie uwzględnione przez wiele organizacji w całym kraju.
Dr Robert Glatter, lekarz pogotowia w Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku pochwala taką decyzję. – Po prostu nie warto ryzykować – powiedział. – W trakcie rozprzestrzeniania się COVID-19 organizatorzy dużych wydarzeń, spotkań i festiwali muszą zdawać sobie sprawę z potencjalnego ryzyka dla wszystkich uczestników. W interesie wszystkich zaangażowanych stron leży odwołanie takich wydarzeń.
Koronawirus może również rozprzestrzeniać się poprzez kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami. Bardziej prawdopodobne jest jednak przeniesienie niż bezpośredni kontakt z wirusem. Nowe badania sugerują, że koronawirusy mogą żyć na niektórych powierzchniach, takich jak plastik i stal nierdzewna, przez okres do 9 dni.
Kontakt powierzchniowy może wystąpić po opadnięciu kropelek z powietrza, co oznacza, że takie elementy jak klamki, klawiatury lub często dotykane przedmioty mogą być źródłem ekspozycji.
Czytaj też:
Badanie szczepionki COVID-19 rozpocznie się w Seattle?
Jak najlepiej chronić się w miejscach publicznych?
Najważniejsze według CDC, jest to, że osoby, które są w grupach podwyższonego ryzyka – np. osoby starsze i te z poważnymi przewlekłymi schorzeniami (takimi jak choroby serca, cukrzyca lub choroby płuc) – powinny unikać tłumów i masowych zgromadzeń publicznych.
To nie znaczy, że zdrowe osoby muszą koniecznie odwołać swoje letnie plany. Ale są rzeczy, które każdy powinien zrobić, aby zachować bezpieczeństwo.
– Skrupulatna higiena rąk i unikanie dotykania oczu, nosa lub ust ma ogromne znaczenie dla rozprzestrzeniania się – powiedział Glatter. Te zalecenia są również powtórzone przez CDC.
Istnieje wiele zdrowych środków, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i pomóc zatrzymać potencjalne rozprzestrzenianie się choroby.
– Jeśli ktoś kaszle, powinien zakryć usta chusteczką lub zgiętym łokciem… Jeśli ktoś jest chory, nie powinien chodzić na imprezy, pracować ani spotykać się z innymi ludźmi – powiedział Patel.
Ale ponieważ wszystko, od koncertów po wydarzenia sportowe, zostanie anulowane, wielu zechce zaspokoić własne potrzeby interakcji społecznych mimo obaw dotyczących tej choroby. Ryzyko muszą ocenić sami.
– Ludzie muszą podejmować decyzje dotyczące ryzyka i tego, w czym chcą wziąć udział – powiedział Patel. – Festiwal muzyczny nie jest wymogiem dla nikogo, choć oczywiście miło jest móc uczestniczyć w czymś takim.
Czytaj też:
COVID-19 mniej dotkliwe u dzieci? Nowe doniesienia naukowców