Związek COVID-19 z zakrzepami krwi w tętnicach płucnych jest dobrze znany. Mniej wiadomo na temat związku wirusa z zakrzepicą tętnic kończyn dolnych, stanem charakteryzującym się zakrzepami krwi w tętnicach, które utrudniają przepływ natlenionej krwi do kończyn dolnych.
Podczas szczytu pandemii COVID-19 w Nowym Jorku radiolodzy z miejskiego Centrum Medycznego Montefiore zaobserwowali wzrost liczby pacjentów z dodatnim wynikiem testu na zakrzepicę tętnic kończyn dolnych w badaniach angiografii TK. Pacjenci trafiali do szpitali z zimnem, bólem lub przebarwieniami nóg. Często tym objawom niedokrwienia kończyn dolnych, stanu, w którym dopływ krwi do kończyn dolnych jest ograniczony, towarzyszyły zaburzenia oddychania, kaszel, gorączka i zaburzenia psychiczne.
Alarmujący trend skłonił naukowców do bliższego przyjrzenia się możliwemu związkowi między COVID-19 a zakrzepicą tętnic kończyn dolnych oraz temu, czy osoby z tym wirusem miały gorsze rokowania.
W tętnicach nóg u pacjentów z COVID-19 tworzą się niebezpieczne skrzepy krwi
W marcu i kwietniu 2020 r. badacze zidentyfikowali 16 pacjentów z COVID-19 dodatnim, średni wiek 70 lat, którzy zostali poddani angiografii TK kończyn dolnych z powodu objawów niedokrwienia kończyn dolnych. Pacjentów tych porównano z 32 pacjentami bez COVID-19, średni wiek 71 lat, którzy zostali poddani angiografii TK z podobnymi objawami w poprzednich latach i którzy byli dobrze dobrani do kohorty COVID-19 pod względem cech demograficznych i klinicznych.
Wszyscy pacjenci z zakażeniem COVID-19 poddawani angiografii TK kończyn dolnych mieli co najmniej jeden skrzep w kończynie dolnej, w porównaniu z jedynie 69% osób kontrolnych. Skrzepy u pacjentów z COVID-19 były znacznie większe i dotyczyły tętnic wyżej w nogach z większą częstotliwością niż w grupie kontrolnej. Śmierć lub amputacja kończyny były częstsze u pacjentów z COVID-19.
Czytaj też:
Dzieci miały na koloniach kontakt z zakażoną koronawirusem. Są wyniki badań