Około 30 krajów zamyka swoje granice dla ludzi podróżujących z Wielkiej Brytanii lub Południowej Afryki – gdzie pojawił się inny wariant – aby powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się nowej odmiany koronawirusa. Nic więc dziwnego, że oczy całego świata skierowały się na WHO, oczekując stanowiska i wytycznych.
„W różnych punktach tej pandemii mieliśmy znacznie wyższy (wskaźnik skażenia) i mamy to pod kontrolą” – powiedział na konferencji prasowej szef WHO ds. nagłych wypadków, Michael Ryan. „Więc ta sytuacja nie jest w tym sensie poza kontrolą. Jednak nie można jej pozostawić samym sobie. Środki, które obecnie stosujemy, są poprawne. Musimy robić to, co robiliśmy, być może będziemy musieli robić to z trochę większą intensywnością i trochę dłużej, aby mieć pewność, że uda nam się opanować wirusa” – powiedział Ryan.
Nowa odmiana koronawirusa w Wielkiej Brytanii – stanowisko ONZ
ONZ zwróciła się do wszystkich swoich członków na świecie o częstsze sekwencjonowanie wirusa SARS-CoV-2, gdy tylko to możliwe i udostępnianie danych sekwencyjnych na arenie międzynarodowej. Szczególnie to dotyczącego nowego, groźnego szczepu koronawirusa.
Nowa odmiana koronawirusa z Wielkiej Brytanii
Nowa odmiana koronawirusa – wszystko, co wiemy do tej pory
Loty z Wielkiej Brytanii do Polski zawieszone. Od kiedy?
Nowa odmiana koronawirusa a szczepionki. Pilne spotkanie państw UE