-
Boli cię twarz lub szczęka? Winny jest koronawirus
Stres związany z pandemią powoduje znaczny wzrost bólu ustno-twarzowego, a także zaciskanie szczęki w ciągu dnia i zgrzytanie zębami w nocy – zgodnie z nowym badaniem z Uniwersytetu w Tel Awiwie (TAU).
KoronawirusTerapiePsychologia -
FAQ: Szczepionka na COVID (koronawirusa). Oto, co należy wiedzieć
Firma biotechnologiczna Moderna ogłosiła niedawno, że opracowana przez jej naukowców szczepionka jest skuteczna w 94,5 proc. przeciwko SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19. Z czym wiąże się powstanie szczepionki?
KoronawirusProfilaktyka i leczeniePacjent z koronawirusem -
Naukowcy identyfikują melatoninę jako możliwe leczenie COVID-19
Wyniki nowego badania prowadzonego przez Cleveland Clinic sugerują, że melatonina, hormon, który reguluje cykl snu i czuwania i jest powszechnie stosowany jako pomoc w zasypianiu, może być realną opcją leczenia COVID-19. Czyżby produkt...
KoronawirusChorobyLeki -
Ksylitol i ekstrakt z pestek grejpfruta w aerozolu do nosa mogą pomóc pacjentom z COVID-19
W ogólnodostępnym czasopiśmie Cureus opublikowano badanie zatytułowane: „Potencjalna rola roztworu do nosa z wyciągiem z pestek grejpfruta i ksylitolu w COVID-19: seria przypadków”. Czyżby medycyna naturalna była odpowiedzią na pandemię...
KoronawirusChorobyBadania -
Nie wiesz, czy masz COVID-19? Ta aplikacja cię zdiagnozuje
Powstała aplikacja COVID.Termini.app, która pomagać w diagnozowaniu chorych zakażonych koronawirusem, bez konieczności wizyty u lekarza – poinformował w piątek Warszawski Uniwersytet Medyczny. To pierwsza tego typu aplikacja w Polsce –...
Koronawirus -
Wysypka, czyli jeden z mniej powszechnych objawów COVID-19
Czy wysypka jest objawem COVID-19? Tak, choć nie występuje bardzo często. Jaką postać przyjmuje wysypka przy COVID-19? Oto najczęstsze objawy zmian skórnych przy tej chorobie.
KoronawirusChorobyStrefa PacjentaPacjent z koronawirusem -
Cierpisz na bezdech senny? Powinieneś naprawdę bać się koronawirusa
W badaniu skoncentrowano się na informacjach rejestrowych pacjentów z COVID-19, którzy zostali przyjęci do szpitala uniwersyteckiego w Turku wiosną 2020 r. podczas pierwszej fali pandemii. Okazało się, że bezdech senny jest istotnym...
Koronawirus -
Badanie z Nowej Zelandii ujawniło złożone psychologiczne skutki lockdownu podczas pandemii COVID-19
Rok 2020 nie był dobrym rokiem dla zdrowia psychicznego. Pojawienie się globalnej pandemii sprawiło, że wiele osób obawia się o swoje życie, stresuje swoimi finansami, panikuje z powodu wiadomości i tęskni za bliskimi.
KoronawirusRozwój osobistyPacjent z koronawirusem -
Szczepionka przeciw COVID-19. Dr Fauci: Nawet zaszczepieni powinni nosić maseczki
Ponieważ szczepionka na COVID-19 nie będzie w stu procentach skuteczna, nawet zaszczepieni powinni nosić maseczki – twierdzi Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych. Jego zdaniem powrót...
-
101-letnia kobieta wyzdrowiała z COVID-19
Anna Niemiec mieszkająca w Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich jest jedną z najstarszych osób, które pokonały COVID-19.
ChorobyKoronawirusPacjent z koronawirusem -
Nowe doniesienia z Wielkiej Brytanii: Trzecie badanie szczepionki COVID-19 w toku
Rozpoczęła się rekrutacja 6 tys. osób, które otrzymają dwie dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi w odstępie około dwóch miesięcy.
BadaniaProfilaktyka i leczenieKoronawirus -
Wynalazca szczepionki na COVID-19: Powrót do normalnego życia? Nie wcześniej niż na zimę przyszłego roku
Oddziaływanie szczepionki na COVID-19 powinno wzrosnąć w okresie letnim, ale do normalności wrócimy nie wcześniej niż zimą 2021, mówi jeden z jej twórców.
KoronawirusChorobyBadaniaStrefa PacjentaPacjent z koronawirusem -
Badanie leku dla pacjentów z ciężką postacią COVID-19
Boehringer Ingelheim rozpoczyna badanie kliniczne drugiej fazy, oceniające lek do stosowania w terapii celowanej, który ma wspierać terapię osób z ciężką chorobą układu oddechowego w przebiegu COVID-19.
KoronawirusChorobyLeki -
Dyrektor Szpitala Narodowego: „W ciągu tygodnia działalności odciążyliśmy 2 oddziały szpitalne”
W rozmowie z Beatą Lubecką dr Artur Zaczyński, szef powstałego niedawno Szpitala Narodowego opowiedział o pracy placówki. Obecnie w szpitalu przebywa 30 pacjentów, a 60 zdążyło opuścić szpital.
Pacjent z koronawirusemKoronawirus -
Ulga po śmierci bliskiej osoby. Czy to normalne?
Żałoba po odejściu osoby starszej, którą się opiekował ktoś bliski, może mieć swoją specyfikę. Wśród szeregu emocji i uczuć niektórzy opiekunowie mogą doświadczać ulgi. Psycholog dr Joanna Szczuka z Kliniki i Polikliniki Geriatrii w...
KoronawirusZwiązki i relacjePsychologia -
Czego pandemia koronawirusa nauczyła nas o życiu społecznym w sieci?
Internet nie rozwiązuje wszystkich naszych problemów, niektóre nawet pogłębia, co pokazała pandemia. Koronawirus ujawnił, że życie społeczne za pomocą smartfona jest nieznośne – twierdzi prof. Tomasza Szlendak z UMK w Toruniu.
KoronawirusZwiązki i relacjePsychologia -
Koronawirus. Kiedy osoby chore są najbardziej zakaźne?
U zakażonej osoby największa gęstość koronawirusa SARS-CoV-2 występuje jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów, dlatego właśnie wtedy takie osoby są najbardziej zakaźne – ostrzega prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i...
KoronawirusChorobyBadania -
Naukowcy: Wiemy, gdzie najłatwiej jest się zarazić koronawirusem
Gdzie najłatwiej jest się zarazić koronawirusem? Kwestię tę wzięli pod uwagę naukowcy. Oto, jakie uzyskali odpowiedzi.
KoronawirusChorobyStrefa PacjentaPacjent z koronawirusem -
Doświadczasz zawrotów głowy i nie wiesz, czy to objaw COVID-19? Co na to naukowcy?
Zawroty głowy jako objaw COVID-19? Czy jeśli ich doświadczasz zawrotów głowy, może to oznaczać, że zostałeś zakażony koronawirusem? Sprawdź, co mówią o tym naukowcy.
KoronawirusChorobyStrefa PacjentaPacjent z koronawirusemAnna Sierant -
Pulsoksymetr pomaga chorym na COVID-19. Jego pomiary mogą zakłócić... pomalowane paznokcie
Jak poprawnie używać pulsoksymetru, co może wpłynąć na jego pomiar? Odpowiedzi na te pytania udzieliło Ministerstwo Zdrowia.
Koronawirus -
Europejskie Stowarzyszenie Medycyny Intensywnej Terapii odradza stosowanie remdesiviru u pacjentów z COVID-19
Remdesivir nie powinien być stosowany w rutynowym leczeniu pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Poinformował o tym szef ESICM, Jozef Kesecioglu.
KoronawirusPacjent z koronawirusemLeki