Badanie wykazało również, że kobiety częściej cierpiały z tych powodów niż mężczyźni, a najbardziej dokuczliwe było to dla osób w wieku od 35 do 55 lat.
„Uważamy, że nasze odkrycia odzwierciedlają cierpienie średniego pokolenia, które zostało zamknięte w domu z małymi dziećmi, bez zwykłej pomocy dziadków, jednocześnie martwiąc się o starszych rodziców, borykających się z problemami finansowymi i często zmuszonych do pracy w domu w trudnych warunkach” – mówią naukowcy.
Badanie było prowadzone przez dr Alonę Emodi-Perlman i prof. Ilanę Eli z Goldschleger School of Dental Medicine w TAU na Wydziale Lekarskim TAU Sackler. Artykuł został opublikowany w Journal of Clinical Medicine 12 października 2020 roku.
Bruksizm także w Polsce
W badaniu przeanalizowano kwestionariusze, w których oceniano obecność i możliwe nasilenie tych objawów w populacji ogólnej podczas pierwszej blokady COVID-19, z powodu stanu zagrożenia w kraju i wzrostu poziomu lęku. Na kwestionariusz odpowiedziało łącznie 1800 respondentów z Izraela i Polski.
W sumie odnotowano wzrost tych objawów o 10% -25%, które często odzwierciedlają stres emocjonalny.
Ponadto, porównując wyniki w Izraelu z wynikami w Polsce, badacze stwierdzili, że prawdopodobieństwo wystąpienia bruksizmu było znacznie wyższe wśród respondentów w Polsce.
Czytaj też:
Ksylitol i ekstrakt z pestek grejpfruta w aerozolu do nosa mogą pomóc pacjentom z COVID-19