Wątroba pełni w organizmie wiele bardzo ważnych funkcji i jako jedyny narząd wykazuje zdolność do regeneracji. Nie oznacza to jednak, że wątroba może regenerować się przez całe nasze życie i dzięki temu nie jest podatna na schorzenia. Jest zgoła odwrotnie – nie dbając o zdrowie wątroby, narażamy się na wystąpienia wielu poważnych chorób, które często przez długi czas mogą dawać nietypowe objawy.
Funkcje wątroby – dlaczego jej zdrowie jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu?
Zdrowa wątroba jest kluczowa do sprawnego przebiegu wszystkich procesów metabolicznych. Uczestniczy ona w naturalnych procesach detoksykacji oraz w procesach syntezy dostarczanych do organizmu substancji odżywczych, a także wpływa na przebieg oraz efektywność procesów przemiany i rozkładu licznych substancji dostarczanych zewnątrz, jak i wytwarzanych w organizmie w czasie przebiegu podstawowych procesów biologicznych.
Bez sprawnie funkcjonującej wątroby nie mogą przebiegać procesy przetwarzania i neutralizacji toksycznych oraz szkodzących naszemu zdrowiu substancji chemicznych, które dzięki temu narządowi mogą zostać wydalone z ustroju razem z żółcią lub z moczem.
Choroby wątroby – jak wpływają na nasz organizm?
Wszystkie schorzenia wątroby są zagrożeniem dla zdrowia oraz życia, dlatego nie można bagatelizować powodowanych przez nie dolegliwości; warto też pamiętać, że o sprawności i zdrowiu wątroby decyduje zarówno stosowana przez nas dieta, jak i styl życia, w szczególności skłonność do częstego sięgania po alkohol, stosowanie leków na receptę, nadużywanie leków dostępnych bez recepty, a także przyjmowanie narkotyków, palenie tytoniu oraz stosowanie tzw. dopalaczy.
Nieleczone choroby wątroby stopniowo upośledzają funkcjonowanie wątroby, co powoduje zakłócenie równowagi biochemicznej organizmuoraz pogorszenie samopoczucia i ogólnej sprawności fizycznej osoby chorej.
Nietypowe obawy chorób wątroby – 6 objawów, które łatwo zbagatelizować
1. Uporczywy świąd skóry
Świąd skóry może być objawem wielu chorób. Jeżeli nie ma podłoża dermatologicznego lub alergicznego oraz nie jest związany z zaburzeniami na tle psychicznym np. z nerwicą, to można przypuszczać, że powodują go schorzenia wątroby - często objaw ten towarzyszy marskości wątroby.
2. Ból mięśni i stawów
Ból mięśni oraz stawów nie jest łączony ze schorzeniami wątroby, jednak występuje m.in. u chorych na WZW typu C. W tym przypadku mogą pojawiać się także inne i dość nietypowe objawy np. mrowienie ciała oraz wahania nastroju.
3. Suchość w jamie ustnej
Kolejnym i dość nietypowym objawem schorzeń wątroby może być częste odczuwanie suchości w jamie ustnej. Dolegliwość ta najczęściej dotyczy osób cierpiących na choroby wątroby o podłożu zapalnym np. WZW typu A i C.
4. Bezsenność
W przypadku schorzeń wątroby dość nietypowym objawem są problemy ze snem, bezsenność, a także zaburzenia rytmu snu i czuwania. Objawy te występują zarówno przy marskości wątroby np. spowodowanej nadużywaniem alkoholu, jak i w przypadku stanów zapalnych wątroby.
5. Krwawienie z nosa
Krwawienia z nosa są dość częstą przypadłością i nie muszą mieć związku z chorobami wątroby, jednak wielu pacjentów, u których zdiagnozowano marskość wątroby, skarżyło się na dość częste krwawienie z nosa oraz krwawienie z dziąseł, które nie zawsze było spowodowane intensywnym szczotkowaniem i pojawiało się także samoistnie oraz w czasie spożywania twardych pokarmów.
6. Problemy z koncentracją
Problemy z koncentracją pojawiają się u osób całkowicie zdrowych, jednak są też pierwszym objawem wielu różnych schorzeń. W przypadku problemów z wątrobą obserwuje się zaburzenia koncentracji w przypadku niemal wszystkich jednostek chorobowych, które dotyczą tego narządu, czyli chorób zapalnych, zwyrodnieniowych, nowotworowych oraz uszkodzeń polekowych. W przebiegu chorób wątroby obserwowane jest także przewlekłe zmęczenie, problemy z pamięcią, obniżenie zdolności wysiłkowych organizmu oraz obrzęki kończyn dolnych.Czytaj też:
Dlaczego alkohol i nikotyna zakłócają sen bardziej niż kawa?