Pieczenie uszu zazwyczaj składa się na karb silnych reakcji emocjonalnych (stresu, gniewu, zażenowania) lub nagłych zmian temperatury w najbliższym otoczeniu. Mogą je jednak wywołać również inne czynniki, na przykład procesy chorobowe zachodzące w organizmie. I nie chodzi wyłącznie o „zwykłą” infekcję. Piekące uszy są również objawem innych mniej znanych schorzeń. Jakich? Sprawdź.
Pieczenie uszu i red ear syndrome
Zespół czerwonego ucha (z języka angielskiego red ear syndrome) to rzadkie zaburzenie, które objawia się nawrotowym bólem ucha. Towarzyszy mu uczucie pieczenia i palenia. Pojawia się też zaczerwienienie. Może ono obejmować nie tylko ucho, ale również część twarzy. Dolegliwości bólowe na ogół występują samoistnie. Niekiedy mogą być też wywołane przez czynności, takie jak ziewanie, jedzenie, picie czy kaszel. Do tej pory nie zidentyfikowano przyczyn zespołu czerwonego ucha. Leczenie schorzenia polega na wstrzyknięciu środków znieczulających w okolice nerwu usznego wielkiego. Często stosuje się również niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Piekące uszy mogą być objawem erytermalgii
„Znakiem rozpoznawczym” erytermalgii jest pojawianie się bólu w odpowiedzi na bodźce termiczne lub wysiłek fizyczny. Występuje on głównie w obrębie kończyn, ale może też atakować inne części ciała, w tym uszy. Chory zmaga się z dużym dyskomfortem. Uczuciu pieczenia towarzyszą zmiany skórne. Małżowina nierzadko jest zaczerwieniona i gorąca. Przywołane zaburzenie ma podłoże genetyczne. Jego leczenie sprowadza się do zmniejszania dolegliwości bólowych.
Kiedy zgłosić się do specjalisty?
Pieczenie uszu powinno zaniepokoić, gdy utrzymuje się przez dłuższy czas lub często nawraca. W takiej sytuacji warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu i badania, wskaże najbardziej odpowiedni sposób postępowania. Może wypisać skierowanie do laryngologa, neurologa lub psychologa (jeśli zgłaszane dolegliwości mają związek z trudnymi doświadczeniami lub przewlekłym stresem).
Czytaj też:
Czujesz mrowienie w okolicach rąk lub nóg? To może być objaw boreliozyCzytaj też:
Zapalenie ucha środkowego u dzieci i dorosłych – rodzaje, objawy i leczenie
Źródła: viamedica.pl, sciencedirect.com