Na tegoroczny konkurs prace nadesłała prace rekordowa liczba dziennikarzy: aż 109. Jury oceniało ponad 1200 materiałów, w tym 170 artykułów prasowych, 167 audycji radiowych,159 programów telewizyjnych, 711 publikacji internetowych. Konkurs o miano Dziennikarza Medycznego Roku jest już od 15 lat organizowany przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, a jego celem jest podkreślenie edukacyjnej roli dziennikarzy dla społeczeństwa.
Katarzyna Pinkosz otrzymała Honorowy Tytuł Mistrza Prasowego Przekazu w uznaniu za – jak napisano w uzasadnieniu: „wysoki poziom merytoryczny, walory edukacyjne i wyjątkowe umiejętności przekazywania trudnych zagadnień medycznych w artykułach o zdrowiu, opartych na medycynie faktu”
– Ciesząc się z tego wyjątkowego wyróżnienia, bardzo dziękuję znakomitym ekspertom za dzielenie się wiedzą. To dzięki Waszej wiedzy i pasji jej przekazywania, my, dziennikarze, możemy przekazywać ją dalej. Bardzo dziękuję też pacjentom za odwagę dzielenia się swoimi, często trudnymi, historiami choroby i leczenia. Dziękuję też organizacjom pacjentów, które w dużej mierze zmieniają polski system ochrony zdrowia – powiedziała Katarzyna Pinkosz, komentując otrzymanie honorowego tytułu.
Czytaj też:
20 mln Polaków dotkniętych chorobą, która powinna być rzadka. Prof. Banach: Leczymy za ostrożnie
Katarzyna Pinkosz jest szefową działu Zdrowie Wprost Premium. To już jej kolejna nagroda, wcześniej otrzymała m.in. Kryształowe Pióro, kilkakrotnie tytuł Dziennikarza Medycznego Roku, jak również Nagrodę Zaufania Złoty OTIS oraz nagrodę św. Kamila, a niedawno również – nagrodę Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Jest również autorką i współautorką książek, m.in. „Wybudzenia. Powrót do życia. Polskie historie” „Niebieska reżyseria – 15 lat Fundacji Ewy Błaszczyk Akogo?”, „O dwóch takich. Teraz Andy”, „Zdrowie bez antybiotyków. Naturalne metody leczenia dzieci”, „Jak motyl. Odczarować mity. Lekarze i pacjentki o życiu z rakiem jajnika”, „Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami”, Covidowe twarze szpiczaka”. Prowadzi również konferencje i debaty z cyklu „Wprost o Zdrowiu” na temat medycyny i systemu ochrony zdrowia.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz jest dziennikarką prasową i radiową specjalizująca się w tematyce medycznej, m.in. laureatką II nagrody w konkursie „Dziennikarz Medyczny Roku 2021” w kategorii Internet. – Uprawianie rzetelnego dziennikarstwa zdrowotnego, we współpracy z ekspertami, traktuję jak misję, zwłaszcza w erze fake newsów – mówi Aleksandra Zalewska-Stankiewicz.
Czytaj też:
Organizuje kręgi żałoby po „osobach zwierzęcych”. Mówi: „Zdechnąć to może wróg”
Tytuł Dziennikarz Medyczny 2022 w kategorii radio otrzymali: red. Barbara Góra, Radio Katowice, oraz red. Michał Dobrołowicz, RMF FM; prasa: red. Justyna Grzechocińska, „Służba Zdrowia” oraz red. Martyna Śmigiel, „Gazeta Wyborcza”; Internet: red. Karina Konieczna, Fakt.pl, oraz red. Anna Zimny-Zając, Medonet.pl; telewizja: red. Adrianna Otręba, TVN 24, oraz red. Grażyna Rakowicz, TVP Bydgoszcz.
Czytaj też:
Adaptogeny – czy rzeczywiście są skuteczne? „Trzeba cierpliwie czekać na efekty”Czytaj też:
Nastolatek z nadciśnieniem ma 6 lat więcej. Prof. Litwin: Serce się przebudowuje