Nadmierna ekspozycja na sztuczne światło w godzinach wieczornych i nocnych bywa określana mianem nocnego zanieczyszczenia światłem. Zjawisko to wiąże się z oświetlaniem miast i zabytków, a także korzystaniem z urządzeń elektronicznych, które emitują tak zwane niebieskie światło (smartfonów, tabletów, komputerów, laptopów czy telewizorów).
Jakie skutki wywołuje nadmierna ekspozycja na sztuczne światło w nocy?
Dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, wspólnie z ekspertami z Europy i Stanów Zjednoczonych postanowiła przyjrzeć się zjawisku nocnego zanieczyszczenia światłem i jego wpływowi na zdrowie człowieka. Badacze szczególną uwagę zwrócili na mieszkańców terenów zurbanizowanych. W tym celu dokonali syntezy różnych prac badawczych, które pojawiły się w ostatnich kilku latach. Do jakich wniosków doprowadziły analizy? Okazało się, że sztuczne światło szkodzi organizmowi na wielu różnych płaszczyznach. Dr inż. Karolina Zielińska-Dąbkowska, cytowana przez Politechnikę Gdańską podkreśliła:
Przeprowadzone dotychczas badania pokazują, że nadmierna ekspozycja człowieka na światło w nocy może zakłócać rytm okołodobowy, w tym fizjologię, ograniczając wydzielanie melatoniny i zaburzać sen. Pojawia się też coraz więcej prac naukowych wskazujących na to, że może także zwiększać ryzyko występowania przewlekłych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, otyłość, depresja i wiele innych.
Potrzeba zmian w myśleniu o sztucznym świetle
Problem jest dość poważny. Dlatego istnieje pilna potrzeba opracowania metod prewencji i zarządzania zanieczyszczeniem światłem sztucznym. Istotne jest również to, by zaplanować odpowiednie wytyczne dla projektantów oraz producentów źródeł światła (np. świetlówek, halogenów, diod LED), które pozwolą im tworzyć wyroby nie tylko funkcjonalne i designerskie, ale również bezpieczne dla środowiska naturalnego i użytkowników.
Publikacja w „Science” i moje dwa wcześniejsze artykuły na ten temat w czasopiśmie „Nature” są o tyle ważne, że pokazują potrzebę i wartość badań interdyscyplinarnych, a także to, że praktycy-architekci mogą mieć coś ważnego do powiedzenia na forum międzynarodowym. Mam nadzieję, że moja praca przyczyni się do nowego spojrzenia na dyscyplinę Architektura Urbanistyka w Polsce, jeśli chodzi o możliwości pozyskiwania grantów na badania – podsumowała Karolina Zielińska-Dąbkowska.
Czytaj też:
Czym jest binge-watching? Czy może być groźny dla naszego zdrowia?Czytaj też:
Ortosomnia – nowe zaburzenia snu. Co zrobić, aby się dobrze wysypiać?
Źródło: pg.edu.pl