O seksualności osób z niepełnosprawnościami opowiada Patrycja Wonatowska, psycholożka, seksuolożka, terapeutka i edukatorka seksualna. Współzałożycielka Instytutu Pozytywnej Seksualności, a także koordynatorka merytoryczna linii „Pełnoseksualni” uruchomionej przez Fundację Sexed.pl. O zdanie w tej kwestii zapytaliśmy również samych zainteresowanych, czyli osoby z niepełnosprawnościami.
Seksualność osób z niepełnosprawnościami to urojenie?
Spora część polskiego społeczeństwa traktuje temat seksualności osób z niepełnosprawnościami niczym przysłowiowego wilka, którego nie należy wywoływać z lasu. W tej sytuacji najczęściej przyjmowaną strategią jest milczenie. Udawanie, że takie zagadnienie jak seksualność osób z niepełnosprawnościami nie istnieje. Zamiatanie go pod dywan lub marginalizowanie.
– Kiedyś będąc w szpitalu, usłyszałem, że osoby niepełnosprawne tego nie robią [nie uprawiają seksu – przyp. red.], a moje doświadczenia z dziewczyną zostały potraktowane przez ordynatora oddziału jak urojenia na tle seksualnym – wspomina w rozmowie z „Wprost” Mateusz Kamiński, raper i youtuber poruszający się na wózku.
Nasuwa się pytanie: skąd biorą się takie przekonania i postawy? Co sprawia, że seksualność osób z niepełnosprawnościami wciąż pozostaje swoistym tabu?