-
Jak zwiększyć ilość tlenu we krwi bez specjalistycznych urządzeń?
Aby zwiększyć ilość tlenu we krwi i poprawić saturację, należy oddychać ustami lub przeponą. Jak podnieść saturację krwi?
Profilaktyka i leczenieStrefa PacjentaChorobyChoroby płuc i układu oddechowegoMałgorzata Rapiej-Szczęsna -
Prof. Kuna: Trzeba odwołać stan pandemii. Masowe testowanie to marnowanie pieniędzy
– Każda osoba, która ma infekcję dróg oddechowych, powinna zostać w domu przez co najmniej 5 dni, niezależnie od tego, jaki wirus spowodował chorobę. Gdy jednak 95 proc. zakażeń będzie spowodowane wariantem Omikron, należy odejść od...
Katarzyna Pinkosz -
Prof. Kuna o leczeniu COVID-19: Zniósłbym system kwarantanny
„Jestem zwolennikiem zniesienia prawie wszystkich ograniczeń epidemicznych” — powiedział PAP prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Dodał, że przyszła pora na skierowanie uwagi na pacjentów z innymi chorobami.
BadaniaKoronawirus -
Dzieci nie pamiętają życia przed COVID-19? „Ludzie zawsze nosili maseczki”
Włoskie media przyjrzały się temu, jak najmłodsi postrzegają pandemię i jak pamiętają to, co było przed nią. Okazało się, że wiele dzieci, w tym uczniów szkół podstawowych, prawie nie pamięta już życia przed pandemią.
Rozwój dziecka -
Najgorsze są trzy pierwsze dni po diagnozie COVID-19. Seniorzy są szczególnie narażeni na udar
Udar mózgu jest możliwym powikłaniem po diagnozie COVID-19. Szczepienia mogą zredukować ryzyko – wynika z amerykańskich badań.
-
Leczą COVID-19... muzyką. Tak jest w szpitalu w Zabrzu
Pacjenci na covidowym oddziale zabrzańskiego szpitala śpiewają i grają na instrumentach. Muzykoterapia ma nie tylko poprawić nastrój, ale też pomaga wydłużyć oodech.
Terapie -
Niedobór tej witaminy czternastokrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19
Witamina D pomaga osobom chorym na Covid-19 – odkryli naukowcy. Okazuje się też, że jej niedobór znacznie zwiększa ryzyko ciężkich przebiegów choroby i śmierci.
Doniesienia naukowe -
Sprawdź, jak przejdziesz COVID-19. Naukowcy z Białegostoku opracowali prosty kalkulator
Ponad tysiąc pacjentów i żmudna praca naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Efekt? Prosty test, który może rozwiązać każdy w kilka sekund. Pomoże określić prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu COVID-19.
Doniesienia naukowe -
Jak szczepionka Moderny działa na wariant Omikron? Są naukowe badania
Nawet po pół roku od podania szczepionki firmy Moderna przeciwciała neutralizujące dla wariantu Omikron były obecne u uczestników badania.
Doniesienia naukoweFakty o koronawirusie -
Komplikacje po szczepieniu przeciw COVID-19? Można dostać nawet 100 tysięcy
To Rzecznik Praw Pacjenta określi wysokość odszkodowania, jakie może otrzymać osoba, która na skutek szczepienia przeciw COVID-19 trafiła do szpitala. Wniosek kosztuje 200 zł.
-
Proste wykrywanie COVID-19 i grypy? Naukowcy: Wystarczy smartfon
Wystarczy 25 minut, aby specjalna aplikacja postawiła diagnozę. I to za ułamek kosztów tradycyjnego testowania. Aplikacje opracowali amerykańscy naukowcy.
Doniesienia naukoweFakty o koronawirusie -
Czy można ogłosić koniec pandemii COVID-19? Jest stanowisko WHO
W wielu krajach fala infekcji wywoływanych wariantem Omikron koronawirusa nie osiągnęła jeszcze szczytu. Przedstawiciele WHO odnieśli się do możliwości zniesienia restrykcji i ogłoszenia końca pandemii.
-
Nie wiesz czy przeszedłeś infekcję wirusem SARS-CoV-2? Można to sprawdzić
Część osób przechodzi zakażenie koronawirusem bezobjawowo, jednak później dotykają ich powikłania charakterystyczne dla przechorowania COVID-19. Prof. Włodzimierz Gut podkreśla, że można sprawdzić, czy ktoś przeszedł w przeszłości...
Fakty o koronawirusie -
Dodatkowe efekty pandemii? Bardziej dbamy o higienę i dobrze myjemy ręce
Dokładniej myjemy ręce i mniej wylewnie się witamy. To wszystko przez pandemię COVID-19, uważa kardiolog prof. Maciej Banach.
-
Dwa leki przeciwko COVID-19 mogą chronić przed szpitalem. To Molnupiravir i Paxlovid
Te leki można stosować domowo. – Mogą pacjentów zdecydowanie ochronić przed hospitalizacją – mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
-
Szczepionki powodują nagłe zgony u sportowców? Kardiolog: To fake news. Takie przypadki można policzyć na palcach jednej ręki
Nagłe zatrzymania krążenia wśród sportowców zawsze się zdarzały. W ostatnim czasie nie ma ich więcej, co pokazują rejestry FIFA. – W rzadkich przypadkach po szczepieniu może się zdarzyć zapalenie mięśnia sercowego, szczególnie u osób...
Profilaktyka i leczenieKatarzyna Pinkosz -
Kierująca szpitalem tymczasowym: „Segregacja sanitarna to oksymoron”
Wątpiący zamiast rzetelnej wiedzy, dostają sygnał z góry: możecie wątpić, są różne aspekty, podyskutujmy. Mam ogromny żal do rządzących, że dają przyzwolenie na głoszenie antyszczepionkowych teorii w przestrzeni publicznej – mówi dr n....
Katarzyna Świerczyńska -
Masowe zakażenia pod postacią przeziębień. Mikrobiolog radzi robić testy na COVID-19
Pacjent może nie odczuwać, że spadła mu saturacja – mówi mikrobiolog dr Joanna Jursa-Kulesza i zachęca do robienia testów na COVID-19.
-
Dwukrotnie więcej zakażeń na uczelniach. „Decyzje podejmują rektorzy”
Wzrasta liczba zakażeń na polskich uczelniach. Sytuacja pogorszyła się z nadejściem Omikronu, jednak przejście na tryb zdalny jest często ostatecznością.
Fakty o koronawirusieProfilaktyka i leczenie -
Koronawirus rzadziej atakuje płuca, ale jest nowy problem. „Omikron to zupełnie inny wirus”.
Jest bardziej zakaźny, ale rzadziej atakujący płuca – pierwsze dane pokazują, że mogą nie sprawdzić się katastroficzne wizje szpitali covidowych przepełnionych pacjentami z wariantem Omikron. W niektórych przychodniach są też już...
Katarzyna Pinkosz -
Test pokaże, czy przebieg COVID-19 będzie ciężki? Naukowcy znaleźli sposób
Test, który nie tylko wykryje wirusa SARS-CoV-2, ale też pokaże, jaki będzie przebieg choroby? Taki test opracowali naukowcy z USA.
Fakty o koronawirusie