Zamrażanie jedzenia jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, gdy brakuje nam czasu na gotowanie lub przygotowaliśmy za dużą porcję i nie chcemy, żeby się zmarnowało. Wszyscy wiemy, że większość warzyw i owoców, a także mięsa można mrozić. Co jeszcze?
Zamrażanie jedzenia staje się coraz popularniejsze. Przygotowanie posiłków zajmuje sporo czasu, a dziś wszyscy jesteśmy zabiegani. Chcąc odżywiać się zdrowo, a jednocześnie mieć czas dla siebie, możemy skorzystać z zamrażalnika. Nawet, jeśli wolimy codziennie gotować, zawsze warto mieć coś odłożone, tak na wszelki wypadek.
Powszechnie wiadomo, że większość warzyw i owoców można mrozić. Robimy to też z mięsem i pieczywem. To jednak nie wszystko. Sprawdź, jak ułatwić sobie życie.
Czytaj też:
Niedobór witaminy K występuje bardzo rzadko. Jak się objawia?
Nietypowe produkty, które można mrozić:
-
Białka jaj – bardzo często zostają, gdy potrzebujemy samych żółtek. Białka można później wykorzystać do przygotowania bezy. Najlepiej, by rozmrażały się przez noc w lodówce.
-
Masło – można zamrażać je w oryginalnym opakowaniu lub przełożyć do torebki foliowej.
-
Chipsy – chłód nie tylko podwaja ich termin przydatności do spożycia, ale także sprawia, że są bardziej chrupkie.
-
Kolby kukurydzy – świeżą kukurydzę należy zamrozić natychmiast po zakupie.
-
Świeże zioła – wystarczy tylko dokładnie je poszatkować, przełożyć do pojemniczków, podpisać i gotowe.
-
Orzechy – dzięki procesowi mrożenia dłużej zachowują świeżość, ponieważ nie psują się tak szybko tłuszcze w nich zawarte.
-
Twarde sery – po zamrożeniu nieco zmienią swoją teksturę i staną się kruche, dlatego zamrażanie ma sens, gdy chcemy je wykorzystać do gotowania, a nie w formie deski serów.
-
Ryż i makaron – należy podzielić je na porcje i oddzielnie zamrozić. Później, podczas rozmrażania wystarczy dodać trochę wody i wstawić do mikrofalówki na kilka minut.
-
Rosół – w lodówce nie powinien stać zbyt długo, ale w zamrażalniku może leżeć nawet 4-6 miesięcy.
-
Pizza – jedzona na drugi dzień nie smakuje równie dobrze. Lepiej po ostygnięciu zamrozić ją i później podgrzać w piekarniku.
-
Świeże produkty na koktajl – owoce i warzywa szybko się psują. Jeśli często przygotowujemy koktajle, możemy zrobić małe pakunki, które później wystarczy rozmrozić i zmiksować. Wystarczy wrzucić do woreczka swoje ulubione owoce i warzywa, by w ten sposób przygotować gotową porcję na koktajl.
Czytaj też:
Zachcianki wiele mówią o zdrowiu
Produkty, których nie należy mrozić:
-
Liście sałaty – po rozmrożeniu staną się miękkie i zwiędną. Stracą też swój smak.
-
Smażone potrawy – po rozmrożeniu stracą swoją chrupkość, staną się miękkie.
-
Jajka w skorupce – gdy ciecz zamarza, zwiększa swoją objętość. To samo dzieje się wewnątrz jajka – najprawdopodobniej popękają i staną się bezużyteczne.
-
Kwaśna śmietana – mrożenie spowoduje, że się rozwarstwi.
-
Ziemniaki – ponieważ zawierają dużo wody, w miąższu pojawią się kryształki lodu. Ziemniaki nie lubią też lodówki.
- Produkty, które już raz były zamrożone – nie należy mrozić niczego, co już raz było zamrożone. Dotyczy to w szczególności produktów na bazie jaj i nabiału.
Źródło: Reader's Digest/Food Network/Huffington Post