Witamina K należy do grupy rozpuszczalnych w tłuszczach witamin. Odgrywa rolę w krzepnięciu krwi, metabolizmie kości i regulacji poziomu wapnia we krwi. Jednak, aby mogła się wchłaniać, niezbędny jest tłuszcz. Osoby, które są na diecie niskotłuszczowej powinny upewnić, że nie mają nie tylko niedoboru tłuszczu, ale także kilku cennych witamin (A, D, E, K).
Witamina K1 (filochinon) pochodzi z roślin. Jest to główny rodzaj witaminy K. Mniejszym źródłem jest witamina K2 lub menachinon, który występuje w niektórych produktach zwierzęcych i sfermentowanych. Kiedy spożywamy żywność bogatą w witaminę K1, bakterie w jelicie grubym przekształcają ją w witaminę K2. Jest wchłaniana w jelicie cienkim i przechowywana w tkance tłuszczowej i wątrobie.
Witamina K – funkcje
Bez witaminy K organizm nie może produkować protrombiny, czynnika krzepnięcia niezbędnego do krzepnięcia krwi i metabolizmu kości. Chociaż we krwi jest wiele różnych czynników, biorących udział w procesie krzepnięcia, to witamina K pełni jedną z głównych ról. Niedobór występuje rzadko, ale w ciężkich przypadkach może wydłużać czas krzepnięcia, prowadząc do nadmiernego krwawienia, a nawet krwotoku zagrażającego życiu.
Czytaj też:
Obalamy największe mity na temat odchudzania
Witamina K – niedobór
Noworodki otrzymują witaminę K, ponieważ w ich jelitach nie ma jeszcze bakterii, które mogłyby ją przetwarzać. W ten sposób chroni się dzieci przed nagłym i niebezpiecznym krwotokiem, związanym z niedoborem witaminy K.
Ponieważ witamina K może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami (np. dochodzi do zaburzeń jej wchłaniania), w niektórych sytuacjach może dojść do niedoborów.
Niedobór witaminy K występuje bardzo rzadko. Zaniepokoić powinny takie objawy jak:
-
wszelkie zaburzenia krzepliwości,
-
krwawienie z nosa,
-
krwawienie dziąseł,
-
obfite miesiączki,
-
utrudnione gojenie się ran,
- zaburzenia wzrostu i rozwoju u niemowląt,
- skłonność do występowaniu sińców,
- skłonność do złamań.
Czytaj też:
Rak trzustki. Te informacje mogą uratować ci życie
Witamina K – źródła
Witamina K1 występuje w dużych ilościach w zielonych warzywach liściastych, takich jak jarmuż, szpinak i boćwina. Inne źródła obejmują oleje roślinne i niektóre owoce. Witaminę K2 (menachinon) znajdziemy natomiast w mięsie, produktach mlecznych i jajach.
Zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce powinna dostarczać wystarczającą ilość witaminy K. Suplementacja jest konieczna wyjątkowo rzadko i powinna się odbywać wyłącznie pod kontrolą lekarza. Witamina K może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami, np. lekami rozcieńczającymi krew, lekami przeciwdrgawkowymi, antybiotykami, lekami obniżającymi poziom cholesterolu i lekami odchudzającymi. Suplementacja na własną rękę jest więc wyjątkowo niebezpieczna. Należy też pamiętać, że nadmiar jakiejkolwiek witaminy może być równie niebezpieczny, co jej niedobór w organizmie.