Potas, obok wapnia i fosforu, jest jednym z trzech najistotniejszych pierwiastków, występujących w naszym organizmie. Jest niezbędny do prawidłowej pracy naszego ciała, a przede wszystkim do sprawnego funkcjonowania mięśni i układu sercowo-naczyniowego. Niestety, niewłaściwa dieta sprzyja niedoborom potasu, czego skutki można odczuć w krótkim czasie.
Potas – funkcje
Potas pełni w naszym organizmie kilka istotnych funkcji:
-
Odpowiada za transport składników odżywczych do różnych komórek.
-
Bierze udział w procesie syntezy – buduje aminokwasy i białka.
-
Ułatwia komunikację między nerwami a mięśniami.
-
Utrzymuje prawidłowy poziom sodu.
-
Zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.
-
Pomaga kontrolować ilość wody w organizmie, ponieważ jest antagonistą sodu – oznacza to, że wyrównuje m.in. ciśnienie krwi.
-
Ułatwia wytwarzanie impulsów elektrycznych w komórkach serca.
- Podnosi napięcie mięśni.
Czytaj też:
Niedobór witaminy D u dzieci – przyczyny i skutki
Potas – niedobór
Niedobór potasu jest bardzo niebezpieczny, choć często bagatelizowany. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że nadciśnienie, z którym się zmagają może mieć tak prostą przyczynę, jaką jest właśnie nierównowaga między sodem a potasem. Nadmiar soli w diecie sprzyja występowaniu wysokiego ciśnienia. Potas, jako antagonista sodu, pomaga regulować ciśnienie, poprzez jego obniżanie.
Do niedoboru potasu może dojść na skutek długotrwałych wymiotów i biegunek (odwodnienie organizmu), a także w wyniku stosowania diuretyków (leki moczopędne) i diety ubogiej w ten pierwiastek. Niedobór potasu może też towarzyszyć niektórym chorobom nerek, dlatego pacjenci nefrologiczni powinni regularnie wykonywać badania, określające poziomy wszystkich pierwiastków.
Do najczęstszych objawów niedoboru potasu zalicza się:
-
obrzęki w obrębie nóg i rąk,
-
zaburzenia pracy serc, np. kołatanie,
-
przewlekłe zmęczenie,
-
osłabienie,
-
skurcze mięśni,
-
wysokie ciśnienie,
-
brak łaknienia,
- poddenerwowanie i spadek nastroju.
Czytaj też:
Niedobór witaminy A niekorzystnie wpływa na wzrok
Niedobór potasu – dieta i suplementacja
Powszechnie wiadomo, że potas znajdziemy w bananach. Istnieje jednak znacznie więcej produktów, bogatych w ten pierwiastek. Co warto jeść, by uzupełnić braki potasu? Lista jest całkiem długa. Znajdziemy na niej:
-
ziemniaki (także słodkie),
-
arbuza,
-
sos pomidorowy,
-
mrożony szpinak,
-
buraki,
-
czarną i białą fasolę,
-
dynię,
-
boćwinę,
-
jogurty.
Ponieważ potas ma wpływ na pracę serca, suplementacja powinna odbywać się pod kontrolą lekarza. Nadmiar potasu jest równie niebezpieczny dla organizmu, co jego niedobór. Efektem również mogą być poważne zaburzenia pracy serca. Suplementacja potasu na własną rękę jest także szczególnie niebezpieczna w przypadku osób zmagających się z chorobami nerek.