Ból i dyskomfort w czasie współżycia to nadal dość wstydliwy problem. Nie należy jednak zwlekać z wizytą u ginekologa w celu określenia jego przyczyny oraz ukrywać swoich dolegliwości przed partnerem. Jedynie szybka diagnoza oraz szczerość mogą pomóc w jego redukcji nieprzyjemnych dolegliwości.
Co powoduje ból w czasie stosunku?
Wiele kobiet obawia się powiedzieć swojemu partnerowi o tym, że seks sprawia im ból. Jest to związane przede wszystkim z obawą o przyszłość związku. Niestety zmuszanie się do współżycia może także spowodować problemy nie tylko zdrowotne, ale także emocjonalne i negatywnie wpłynąć na relacje pomiędzy partnerami.
Seks kojarzy się z przyjemnością, lecz nie zawsze faktycznie jej dostarcza. Dyspareunia jest tego najlepszym dowodem. Schorzenie to może mieć wiele przyczyn i najczęściej nie są one związane z nieprawidłowościami w budowie narządów rodnych, ale mogą także świadczyć np. o endomeriozie. Dlatego właśnie nie należy na własną rękę redukować bólu w czasie stosunku np. poprzez stosowanie lubrykantów, ale trzeba najpierw określić faktyczną przyczynę problemu.
Czytaj też:
Masz te objawy? To może być rak jelita
Bolesne stosunki przyczyny
1. Brak odpowiedniego nawilżenia pochwy
Bolesne stosunki związane są z brakiem odpowiedniego nawilżenia pochwy. Słabe podniecenie i brak gry wstępnej to najczęstsze z przyczyn odczuwania bólu w czasie zbliżenia. Suchość pochwy może być spowodowana wieloma czynnikami np. stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych oraz zaburzeniami w wydzielaniu hormonów. Zaburzenia hormonalne powodują ból w czasie stosunku u kobiet w okresie menopauzy, a także w ciąży, po porodzie oraz w czasie laktacji. Wówczas najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości jest wizyta u ginekologa i stosowanie żeli nawilżających. Warto jednak pamiętać, że najbezpieczniejsze dla naszego zdrowia są żele intymne na bazie wody – można stosować je razem z prezerwatywami; nie powodują one także reakcji uczuleniowych i podrażnień, typowych dla preparatów nawilżających na bazie silikonu oraz z dodatkiem substancji barwiących, smakowych i zapachowych.
2. Infekcje intymne
Infekcje intymne mogą wpływać na pojawienie się bólu w czasie stosunku. Często rozwijają się, nie dając wyraźnych objawów lub objawy te, np. niewielkie upławy, pieczenie i swędzenie są bagatelizowane, prowadząc do stanu zapalnego śluzówki pochwy i nadżerek. Dodatkowo nieleczona infekcja intymna może przenieść się na drogi moczowe i spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Z tego względu najlepiej jest zapobiegać niż leczyć i dbać nie tylko o właściwą higienę, poprzez stosowanie przeznaczonych do mycia okolic intymnych preparatów, ale także unikać czynników ryzyka np. diety bogatej w cukier i noszenia obcisłej bielizny ze sztucznych włókien.
3. Reakcje alergiczne
Alergia na lateks, z którego produkowane są prezerwatywy, środki myjące i piorące, a także lubrykanty może powodować zapalenie pochwy, które objawia się właśnie bólem w czasie stosunku. W przypadku reakcji alergicznych może wystąpić także pieczenie pochwy, a nawet powodowane przez uszkodzenia nabłonka krwawienia po stosunku. W przypadku zaobserwowania plamienia po współżyciu konieczna jest konsultacja lekarska, bo może być ono także spowodowane poważnymi schorzeniami.
4. Stres i przemęczenie
Stres oraz przemęczenie wpływają na stopień podniecenia i nawilżenia pochwy, więc także są potencjalną przyczyną bólu w czasie stosunku. W tym przypadku warto zastanowić się nad zmianą codziennych nawyków i znalezieniem sposobu na odstresowanie, który nie tylko poprawi jakość życia erotycznego, ale także pomoże ograniczyć negatywny wpływ stresu na zdrowie.
5. Pochwica
Pochwica to dość nietypowa przypadłość, której podłoże tkwi w kobiecej psychice. Powoduje nienaturalnie silny skurcz mięśni pochwy i uniemożliwia zbliżenie. Przyczyną tej dolegliwości są przede wszystkim traumy związane z molestowaniem seksualnym i gwałtem. Pochwica może się także rozwinąć pod wpływem wpajanego od wczesnych lat dzieciństwa przekonania, że seks jest czymś złym.