Orgazm kobiecy bywa uważany za czynnik świadczący o jakości życia seksualnego. Nie zawsze jest on łatwy do osiągnięcia, często nie pojawia się w czasie stosunku seksualnego, ale w wyniku pobudzania łechtaczki np. w czasie gry wstępnej. Czym jest orgazm kobiecy i czym orgazm łechtaczkowy różni się od orgazmu pochwowego?
Orgazm kobiecy - czym różni się od męskiego?
Orgazm kobiecy wydaje się trudniejszy do osiągnięcia niż u mężczyzn, ponieważ w dużej mierze zależy od czynników psychicznych. Kobiety do osiągnięcia orgazmu muszą wyzbyć się uczucia wstydu i kontroli, którą często same sobie narzucają. Często jest tak, że ukryte kompleksy lub wychowanie w poczuciu, że życie seksualne jest czymś wstydliwym i złym, wpływają na ich rozumienie seksu. U takich osób nie tylko sam akt seksualny, ale również już gra wstępna i inne rodzaje sprawiania sobie przyjemności, są czymś wstydliwym, o czym nie należy mówić głośno. Takie kobiety mają problem, by poinformować partnera, jaki rodzaj dotyku je satysfakcjonuje, jakie pieszczoty lubią i kiedy tak naprawdę odczuwająpobudzenie seksualne.
Aby to zmienić, trzeba przede wszystkim zaakceptować siebie. Jak wynika z danych, świadomość siebie i samoakceptacja wzrastają wraz z wiekiem. Wiele kobiet po 40. roku życia odczuwa większe zadowolenie z życia seksualnego niż ich młodsze koleżanki. Jest to efektem nie tylko dojrzałości i innej świadomości psychicznej, ale również i wiedzy, co lubimy w życiu seksualnym, a jakie zachowania i pieszczoty nie sprawiają nam przyjemności. Dojrzałe kobiety mają mniejsze opory, by poinformować partnera o tym, że coś nie jest dla nich przyjemne i że nie odczuwają przyjemności w czasie aktu seksualnego.
Satysfakcja na 100 sposobów
W naszym społeczeństwie nadal panuje przekonanie, że najbardziej wartościowym kobiecym orgazmem jest ten pochwowy. Tymczasem jak podkreśla dr n. med. Tomasz Basta z krakowskiej Intima Clinic kobieta może szczytować na wiele sposobów i każdy z nich jest równie ważny. – Bardzo często spotykam się z takim stereotypowym myśleniem o kobiecych orgazmach. Mężczyzna chce stymulować orgazm pochwowy, ponieważ w jego mniemaniu w ten sposób najpełniej zaspokoi partnerkę, jednocześnie sprawiając przyjemność sobie. Tymczasem nie każda kobieta jest w stanie przeżywać orgazmy pochwowe. To jednak wcale nie musi oznaczać, że nie może czerpać radości z seksu. Istnieje wiele innych metod na osiągnięcie przez nią satysfakcji seksualnej. Jest to możliwe przez stymulacje innych części ciała. Orgazm łechtaczkowy wcale nie jest gorszy! Co więcej kobieta może szczytować nawet bez dotykania jej miejsc intymnych – wyjaśnia specjalista.
Łechtaczka – klucz do sukcesu
O łechtaczce zaczęto otwarcie mówić w latach 60. ubiegłego stulecia, gdy nastąpiła rewolucja seksualna. Kobiecy orgazm stał się obowiązkowym elementem stosunku. Jednak w dalszym ciągu mówiło się o orgazmie pochwowym jako o tym ważniejszym od łechtaczkowego. Co ciekawe, łechtaczka to kilkunastocentymetrowy organ, który składa się z żołędzia, dwóch ciał jamistych w kształcie skrzydeł i opuszków przedsionka. – Najnowsze badania pokazują, że orgazm pochwowy jest odłamem orgazmu łechtaczkowego. Okazuje się, że gałęzie unerwienia odpowiedzialne za odczuwanie orgazmów pochwowych biegną od przedniej ściany pochwy przez unerwienie łechtaczki do mózgu. Ta powierzchnia wewnątrz pochwy, unerwiana przez gałęzie łechtaczkowe to tzw. punkt G. Świadczy to o tym, że orgazm pochwowy wywodzi się właśnie z łechtaczkowego – tłumaczy dr. n. med. Tomasz Basta. – Nie spotkałem się nigdy z pacjentką, która miałaby jedynie orgazmy pochwowe, i nie była zdolna do odczuwania orgazmów łechtaczkowych. Natomiast sytuacja odwrotna jest bardzo częsta. Kobiety dużo częściej przeżywają właśnie te orgazmy łechtaczkowe, dlatego nie można ich dyskredytować i uważać za gorszy typ szczytowania. Jeśli kobieta zna swoje ciało i wie co sprawia jej przyjemność, podczas stosunków powinna skupiać się właśnie na stymulowaniu łechtaczki – dodaje ekspert Intima Clinic.
Funkcje łechtaczki
Łechtaczka nie służy tylko do przeżywania orgazmu. Jest to organ, który tworzy m.in. żołądź łechtaczki, odpowiadający za napięcie mięśni. Łechtaczka jest silnie unerwione, biegnie w niej wiele zakończeń nerwowych, dlatego może zapewnić intensywne doznania w czasie seksu, a także wywołać skurcze pochwy, które najczęściej są kojarzone ze szczytowaniem u kobiet.
Brak orgazmów
Zdarza się, że kobiety nie odczuwają finalnej rozkoszy w postaci orgazmu pochwowego, czy łechtaczkowego. Pierwszą przyczyną, którą należy zawsze na początku wykluczyć jest bariera psychiczna. Kobiety, które w przeszłości doświadczyły różnych patologii związanych z życiem seksualnym (np. przemoc lub bardzo rygorystyczne wychowanie) mogą mieć trudności w późniejszym osiąganiu orgazmów. W takim przypadku konieczna jest psychoterapia oraz wizyta u seksuologa, w celu przepracowania traumy. Niekiedy również gwałtowna zmiana trybu życia może doprowadzić do braku orgazmów. Np. stres, zmęczenie, nieprawidłowa dieta, nagły spadek wagi ciała – to jedne z najczęstszych przyczyn.
Chemia miłości
Kolejnym powodem nieosiągania pełnej satysfakcji seksualnej mogą być hormony. Odgrywają one bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Służą do komunikowania informacji pomiędzy organami, w ten sposób regulując ich pracę. – W dużym stopniu pobudzają mechanizmy odpowiedzialne za seksualność oraz libido. Decydują także o temperamencie seksualnym oraz postrzeganiu wybranej osoby za atrakcyjną – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Basta.
- Estrogeny – odpowiadają za rozwój narządów rozrodczych kobiety, regulują cykl płciowy, zachowania seksualne i poziom libido. Ponadto uwrażliwiają na bodźce seksualne,
- testosteron – utrzymuje organizm w dobrej kondycji, także seksualnej. Wzmaga szczytowanie oraz pożądanie (kobiety o wyższym jego poziomie mają większą ochotę na zbliżenia),
- progesteron – jest niezbędny do owulacji, ma za zadanie przygotować macicę do zagnieżdżenia komórki jajowej oraz utrzymania ciąży. Gdy jego poziom wzrasta wówczas spada libido,
- oksytocyna – wyzwala potrzebę bliskości i przywiązanie (stąd nazwa „hormon miłości”). Uwalniana jest po podrażnieniu brodawek sutkowych i receptorów pochwy oraz szyjki macicy. Powoduje także pobudzanie skurczów mięśni gładkich macicy,
- endorfiny – wpływają na dobre samopoczucie oraz uczucie zadowolenia. Podczas zakochania, jedzenia czekolady, śmiechu czy orgazmu ten hormon jest wytwarzany w dużych ilościach,
- dopamina – sprawia, że mamy ochotę na seks. Wpływa na odczuwanie euforii i przyjemności,
- prolaktyna – wywołuje laktacje i pobudza wzrost gruczołów podczas ciąży. Hamując wydzielanie FSH i LH blokuje menstruacje i owulacje, szczególnie parę miesięcy po porodzie obniżając popęd,
- serotonina – daje poczucie komfortu oraz szczęścia. Odpowiada za regulację cyklu snu. Pojawia się u zakochanych i reguluje ich nastroje;
- hormony tarczycy (T3, T4 i kalcytonina) – wpływają na pożądanie kobiety.
Zaobserwowanie takich objawów jak spadek libido, permanentne zmęczenie, zmiany masy ciała, nadmierne owłosienie, zaburzenia cyklu czy zmienność nastrojów może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych. Wpływają one również na zdolność przeżywania orgazmów przez kobietę. Należy wówczas skonsultować się z endokrynologiem i sprawdzić poziom hormonów we krwi oraz ocenić funkcje tarczycy.
Wciąż nic?
Jednak co wtedy, gdy nie dotyczy nas żadna z wymienionych do tej pory przyczyn braku orgazmów? W przypadku gdy kobieta już wcześniej szczytowała, jednak zatraciła po czasie tę zdolność, winę może ponosić anatomia miejsc intymnych i ich słabe unerwienie. Nowoczesne zabiegi ginekologii estetycznej przeprowadzone przez doświadczonego specjalistę mogą okazać się bardzo skutecznym rozwiązaniem. Ostrzykiwania stref erogennych różnego rodzaju preparatami, czy zabiegi laserowe odpowiednio wpływają na większe ich pobudzenie i regenerację. Zwiększają ich unerwienie, czy uwypuklają dzięki czemu odczucia są bardziej intensywne.
– Jednym z najczęściej wybieranych zabiegów mających ułatwić osiąganie orgazmów jest O-shot. Aplikujemy wówczas fibrynę bogatopłytkową w kobiece miejsca erogenne m.in. okolice łechtaczki, ale też punktu G, jeśli kobieta kiedykolwiek miała orgazm pochwowy, przez co miejsca te stają się bardziej wrażliwe na bodźce. Substancja ta ponadto pobudza fizjologiczne procesy naprawcze, sama regeneruje ubytki i wspomaga odbudowywanie naczyń krwionośnych. Kobiety, które chcą uzyskać łatwiejszą stymulację łechtaczki mogą zdecydować się na jej augmentację za pomocą kwasu hialuronowego. Jest on wstrzykiwany jest pod łechtaczkę również w celu jej uwypuklenia. Dzięki temu podczas współżycia jest ona bardziej odkryta i wystawiona na stymulowanie oraz intensywne pobudzanie – tłumaczy dr n. med. Tomasz Basta z Intima Clinic.
To szybkie i bezbolesne zabiegi, które dają długotrwałe efekty. Poważniejsze operacje ginekologii plastycznej na łechtaczce przeprowadza się, gdy widoczna jest jej duża wada anatomiczna.
Z domowych sposobów na lepsze uwrażliwienie miejsc intymnych, a tym samym zwiększenie kobiecych doznań jest zastosowanie różnych masaży lub np. po prostu ust partnera. Po zassaniu łechtaczki zwiększa się jej ukrwienie i osiągnięcie orgazmu jest dużo bardziej prawdopodobne.
Kluczem do udanego życia seksualnego obojga partnerów, w tym również kobiety jest świadomość własnego ciała oraz dojrzała i otwarta rozmowa między nimi co sprawia im przyjemność. A wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, otwartość na korzystanie z pomocy ginekologa lub specjalisty ginekologii estetycznej.
Jak osiągnąć orgazm łechtaczkowy?
Osiągnięcie orgazmu łechtaczkowego może nie być łatwe. U niektórych kobiet orgazm pojawia się na skutek stosunku seksualnego, podczas gdy u innych możliwy jest w czasie pobudzania stref erogennych czy gry wstępnej. Wiele kobiet wstydzi się swojego orgazmu i nie potrafi poinformować partnera, jaki rodzaj stymulacji łechtaczki sprawia im przyjemność. Tymczasem jest to bardzo ważna sfera kontaktów seksualnych i może w znaczącym stopniu przyczyniać się do osiągnięcia satysfakcji ze swojego życia seksualnego w ogóle.
Jeśli mamy problem z osiągnięciem orgazmu, spróbujmy nowych metod stymulacji. Delikatny masaż, skorzystanie z gadżetów erotycznych, masażerów czy żeli może pomóc pobudzić ciało i wywołać orgazm. Najważniejsze jest jednak rozluźnienie i szczerość wobec partnera - jeśli jakiś rodzaj dotyku nie sprawia nam przyjemności, mówmy o tym śmiało. Tylko uczciwość i szczerość mogą zapewnić nam satysfakcję z naszego życia intymnego.
Gadżety służące stymulacji łechtaczki
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów gadżetów, które mogą posłużyć do osiągnięcia orgazmu łechtaczkowego. Są to masażery, wibratory, a także inne urządzenia, które służą do osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Jeśli mamy problem z osiągnięciem orgazmu, nie bójmy się sięgnąć po takie urządzenia, które mogą pomóc nam zaznajomić się ze swoim ciałem i sprawdzić, jaki rodzaj dotyku sprawia nam przyjemność.
Czytaj też:
Czy seks boli? Co może być przyczyną bólu podczas seksu?
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.