Naukowcy z Hopkins University sprawdzili, w jaki sposób można skrócić drogę połkniętego leku przez układ pokarmowy, a tym samym zwiększyć skuteczność jego działania. To, jak szybko wchłoną się przyjmowane przez nas leki, zależy od wielu czynników, m.in. od tego, kiedy je bierzemy, co jemy i jakie środowisko panuje w przewodzie pokarmowym. Sposób wchłaniania aktywnego składnika leku przez organizm jest złożony.
Jak porusza się tabletka w żołądku?
Z pomocą biomimetycznego symulatora StomachSim odtwarzającego ludzki żołądek sprawdzono, jak połknięty lek porusza się w żołądku i w jaki sposób oddziałuje na niego sok żołądkowy w zależności od pozycji, jaką przyjmuje pacjent. Symulacja umożliwiła naukowcom obliczenie i porównanie szybkości uwalniania rozpuszczonego aktywnego składnika farmaceutycznego do dwunastnicy w różnych sytuacjach fizjologicznych.
„Podawanie doustne jest zaskakująco złożone, mimo że jest najczęstszym wyborem podawania leków. Gdy pigułka dociera do żołądka, ruch ścianek żołądka i przepływ zawartości wewnątrz wpływają na szybkość, z jaką się rozpuszcza. Właściwości pigułki i zawartość żołądka również odgrywają ważną rolę” – podkreśla współautor badania, profesor Rajat Mittal z Johns Hopkins University.
Połóż się na prawym boku!
Badacze twierdzą, że po przyjęciu leku, a najlepiej jeszcze w trakcie łykania tabletki, najlepiej położyć się na prawym boku. W tej pozycji jego działanie jest najszybsze i najskuteczniejsze.
Nie kładź się na lewym boku!
Nie jest wskazane przyjmowanie tabletki, lub położenie się bezpośrednio po zażyciu leku na lewym boku. Dzieje się tak dlatego, że jeśli leżymy na lewym boku, ujście do żołądka znajduje się najwyżej i droga tabletki przez układ pokarmowy jest znacznie dłuższa niż w przypadku położenia się na prawym boku.
Nie wstawaj po połknięciu leku!
Okazuje się, że nie jest też dobrym pomysłem, przyjęcie pozycji wyprostowanej po połknięciu leku. W takiej sytuacji więcej substancji czynnej opuszcza żołądek. Znacznie lepszym pomysłem jest, zdaniem badaczy, odchylenie się do tyłu, ponieważ, jak pokazało badanie, zwiększa to uwalnianie leku aż o 50 procent.
Czytaj też:
Łykasz multiwitaminy? Wyniki nowych badań mogą cię rozczarować