Osoby cierpiące na bezsenność skarżą się na trudności w zasypianiu, utrzymaniu snu, zbyt wczesne budzenie się lub sen o złej jakości, który nie daje wypoczynku. Najnowsze badania wskazują, że bezsenność istotnie wpływa na funkcjonowanie i samopoczucie w ciągu dnia.
Jakie objawy mogą świadczyć o bezsenności?
Sprawdź, czy występuje u ciebie którykolwiek z objawów:
- dłuższy niż 30 minut czas pomiędzy położeniem się a zaśnięciem,
- budzenie się w nocy na łącznie dłużej niż 30 minut,
- zbyt krótki sen, wywołany budzeniem się nad ranem bez możliwości powtórnego zaśnięcia,
- niemożliwość wyspania się.
Rodzaje bezsenności
Rodzaje bezsenności klasyfikuje się pod względem czasu występowania objawów na:
- bezsenność przygodną – trwająca do kilku dni;
- bezsenność krótkotrwałą – trwającą do 4 tygodni, która jest najczęściej powodowana reakcją na stres z powodu problemów zawodowych, szkolnych, rodzinnych lub zmianą trybu życia. Bezsenność krótkotrwałą mogą wywołać również choroby somatyczne, na przykład infekcje, choroby przebiegające z bólem;
- bezsenność przewlekłą, która trwa powyżej miesiąca, mogą powodować zaburzenia psychiczne: depresja, zaburzenia lękowe oraz przewlekłe choroby somatyczne, a także zaburzenia hormonalne, przewlekłe stany zapalne, przewlekły ból, oraz uzależnienie od alkoholu.
Problemy ze snem są groźne
Po nieprzespanej nocy układ nerwowy gorzej funkcjonuje. Objawami są: drażliwość, brak koncentracji, trudności z zapamiętywaniem, które utrudniają wykonywanie codziennych czynności w pracy. Badania wskazują, że problemy ze snem mogą mieć też o wiele groźniejsze konsekwencje. Mogą powodować depresję i inne choroby psychiczne. Bezsenność wpływa też negatywnie na układ krążenia i obniża jego wydolność. Zmęczeni i niewyspani mamy też potrzebę, by więcej jeść, przez co łatwiej przybieramy na wadze.
Co może pomóc w zaśnięciu?
Przestrzeganie prostych zasad może pomóc w lepszym zasypianiu. To:
- aktywność fizyczna przed położeniem się spać,
- medytacja,
-
słuchanie muzyki relaksacyjnej,
- nienajadanie się przed snem,
- ziołowe leki uspokajające lub picie ziołowych naparów.
Czytaj też:
Jak obniżyć tętno spoczynkowe i dlaczego warto to zrobić?