Uwaga na nowy narkotyk z USA! „Tęczowy fentanyl” zbiera śmiertelne żniwo

Uwaga na nowy narkotyk z USA! „Tęczowy fentanyl” zbiera śmiertelne żniwo

Dodano: 
Leki, suplementy
Leki, suplementy Źródło: Pexels / Anna Shvets
Kolorowe cukiereczki lub proszek podobny do kredy chodnikowej to nie zabawka dla dzieci, ale groźny narkotyk, który pojawił się w Stanach Zjednoczonych. „Tęczowy fentanyl” stanowi zagrożenie szczególnie dla młodych ludzi – alarmują lekarze.

„Tęczowy fentanyl” to silny syntetyczny opioid, który występuje w postaci tabletek lub kredowego proszku. Jest substancją silnie uzależniającą, przedawkowanie jest śmiertelne. Stany Zjednoczone od dziesięcioleci borykają się z epidemią zażywania opioidów oraz falami zgonów spowodowanych ich przedawkowaniem. Ostatni wzrost ofiar śmiertelnych spowodowany przedawkowaniem syntetycznych opioidów, rozpoczął się w 2013 roku i spowodowany był pojawieniem się fentanylu na rynku.

„Fentanyl znany jest na rynku już od kilku lat. Wcześniej występował pod postacią niebieskich pigułek o nazwie M30”– wskazuje prof. Joseph Palamar, z Departamentu Zdrowia w NYU Langone Health.

Ostrzeżenie Amerykańskiej Agencji ds. Walki z Narkotykami DEA

Amerykańska Agencja ds. Walki z Narkotykami DEA wydała ostrzeżenie, w którym informuje opinię publiczną o pojawieniu się na rynku kolejnej, niebezpiecznej substancji uzależniającej, zwanej „tęczowym fentanylem”. Agencja poinformowała, że wraz z organami ścigania przejęła jaskrawo zabarwione tabletki fentanylu w 18 stanach USA. Według DEA, tęczowe tabletki stanowią zagrożenie uzależnienia szczególnie wśród młodych dorosłych. Kolorem i wyglądem mogą przyciągać też nieświadome zagrożenia dzieci.

Ostrzeżenie przed „tęczowym fentanylem” wydały amerykańskie uczelnie

Niektóre uczelnie i uniwersytety w USA ostrzegają studentów przed obecnością na rynku i zagrożeniami związanymi z zażyciem „tęczowego fentanylu". Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego zaalarmował władze szkół podstawowych i średnich, że zażywanie „tęczowego fentanylu” stało się nowym trendem.

„Kiedy młodzi ludzie używają narkotyków, czasami nie wiedzą, co tak naprawdę one zawierają, ani jak niebezpieczne mogą być te substancje. Rodzice martwią się, że ich dzieci zażyją jedną z tych pigułek, myśląc, że to inny lek, a nawet myśląc, że to jakiś cukierek” – powiedział prof. Palamar.

Reakcje po zażyciu opioidów:

Czytaj też:
Twoja figura przypomina kasztanowego ludzika? To sygnał, że z wątrobą jest już źle

Opracowała:
Źródło: CNN Health
 0

Czytaj także